Rada Ministrów przyjęła informację w sprawie żądania Cargill Incorporated z siedzibą w Minneapolis wszczęcia postępowania arbitrażowego przeciwko Polsce.
W piśmie przekazanym do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Cargill Incorporated z siedzibą w Minneapolis poinformował o istnieniu sporu inwestycyjnego z Polską. Spór dotyczy przyznanych przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi firmie Cargill Polska Sp. z o.o. ilościowych limitów izoglukozy, które mogą być wprowadzone na rynek krajowy lub wyeksportowane z dopłatami. Limity te są niższe od zdolności produkcyjnych firmy o 57.800 ton. Wobec braku możliwości wykorzystania w całości zdolności produkcyjnych, firma wyprowadza wniosek, iż Polska wprowadzając ustawę o regulacji rynku cukru z 21 czerwca 2001 r. doprowadziła do zastosowania środka równoznacznego z wywłaszczeniem. To kosztowało firmę Cargill 130.000.000 USD.
Firma Cargill, mimo propozycji ugodowego załatwienia sprawy, pragnie doprowadzić w rzeczywistości do rozstrzygnięcia sporu w drodze arbitrażu na podstawie przepisów traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych pomiędzy RP a USA. Postanowienia tego traktatu zakazują m.in. wywłaszczenia inwestycji bezpośrednio lub pośrednio, chyba, że nastąpi to w celu publicznym i w sposób niedyskryminujący oraz za wypłatą odpowiedniego odszkodowania.
Proponuje się powołanie zespołu międzyresortowego, w skład którego wejdą przedstawiciele (w randze sekretarza lub podsekretarza stanu) Ministerstwa Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zadaniem zespołu będzie wypracowanie koncepcji sposobu prowadzenia tej sprawy.