Siewy buraków zostały rozpoczęte. Analiza opadów atmosferycznych za okres od września 2008r do marca 2009r wskazuje, że suma opadów jest mniejsza o ok. 40mm niż w analogicznym okresie 2007/2008r. Należy zatem ograniczyć do minimum straty wody przy wykonywaniu uprawy przedsiewnej.
Przypominamy, że prawidłowo wykonana uprawa przedsiewna jest jednym z czynników decydujących o uzyskaniu optymalnej obsady roślin gwarantującej wysoki poziom plonu buraków o dobrej jakości technologicznej. Należy dążyć do tego, aby jednym przejazdem agregatem uprawowym (zdj.2) zapewnić:
*
niezbędne wyrównanie powierzchni pola
*
b. płytkie spulchnienie gleby
*
uzyskanie gruzełkowatej struktury gleby
Prawidłowa struktura gleby (zdj.3) zabezpiecza ją przed zaskorupieniem. Należy pamiętać, że większość gleb w Wielkopolsce charakteryzują się niską zawartością próchnicy i części ilastych co znacząco wpływa na niestabilność struktury gleby i dużą jej podatność na rozpylenie. Na glebach lekkich nie należy zatem stosować agregatów aktywnych typu roto-cyklotiler lub brony wahadłowej.
Uprawę przedsiewną należy wykonać na planowaną głębokość siewu buraków, tak aby nasiona od spodu miały bezpośredni kontakt z wilgotną, nie wzruszoną glebą, zapewniajacą prawidłowe podsiąkanie wody.