Ptak_Waw_CTR_2024

Sezon pomidorowy

18 sierpnia 2003

Ze względu na sprzyjającą pogodę mamy wyjątkowy urodzaj pomidorów, szczególnie gruntowych. Zachęcam do jedzenia pomidorów, szczególnie z własnej działki, bo te zawsze smakują najlepiej.

Pochodzi z Ameryki Środkowej. Do Polski przywędrował wraz z królową Boną. Warzywo to cieszy się ogromną popularnością, która wynika z jego walorów smakowych i odżywczych. Owoce tej rośliny zawierają sporo witamin i soli mineralnych. Specjaliści od żywienia człowieka wskazują na antytoksyczne i uspokajające działanie na organizm składników zawartych w pomidorach. Jednocześnie nie gromadzi szkodliwych substancji charakterystycznych dla przenawożonych upraw. Stąd wniosek , że spożywanie pomidorów niesie same pożytki. 

Najsmaczniejsze są pomidory gruntowe, zebrane w sierpniu, gdy naturalnie dojrzeją na słońcu. Niestety, na podstawie własnych obserwacji stwierdzam, że w amatorskiej uprawie jest niewiele udanych plantacji.

Ważna odmiana 
Dlaczego? O powodzeniu decyduje wybór odmiany. Niestety, w dalszym ciągu sugerujemy się ceną rozsady. W br. uprawiałem większość odmian pomidora gruntowego oferowanych na lokalnym rynku. Wyniki są bardzo zróżnicowane – od rekordowych plonów po symboliczny plon, bo były całkowicie zdegenerowane. Przyczyną takich różnić są odmiany. Pamiętać należy również, że odmian gruntowych nie powinno się uprawiać pod osłonami z uwagi na szybkie porażenie roślin przez chorobę brunatną plamistość, powodującą ususzenie roślin. 

Nawozić i pryskać
Kolejna przyczyna niepowodzenia uprawy tkwi w nawożeniu. Dobremu plonowaniu sprzyja jesienne stosowanie obornika bydlęcego. Powinno ono być uzupełnione minimalną dawką nawozu kompleksowego. Unikać należy chloru. W grę wchodzą więc specjalistyczne nawozy ogrodnicze. 

Najważniejsza jest prawidłowa ochrona przed chorobami. Muszę w tym miejscu wyraźnie napisać, że nie jest możliwe uzyskanie zadowalającego plonu bez zastosowania oprysków przeciw chorobom. Problemem jest ustalenie rodzaju środka, pory i techniki stosowania.


POWIĄZANE

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...

Rzepak ozimy w okresie jesiennym wymaga nawożenia dolistnego, które jest uzupełn...

Skończyły się żniwa kukurydzy kiszonkowej, rozpoczyna się zbiór odmian zbieranyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę