W niedzielę 12 lipca grupa mieszkańców obszarów wiejskich z gmin: Janów,Mstów i Olsztyn wzięła udział w seminarium wyjazdowym do filii ogrodu botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach koło Niemczy. Pod fachowym okiem przewodnika uczestnicy wyjazdu spacerując przykładowymi alejkami zapoznali się z jego historią a także zwiedzili zagospodarowany teren.
Rok założenia 1821 a od roku 1988 filia ogrodu botanicznego UW, powierzchnia: 62 ha, w tym : 5 ha zabytkowego parku, 2 ha bylin, 12 ha sadu starych odmian czereśni, 43 ha nowych terenów.
Liczba gatunków i odmian: ponad 8500 tysiąca różnych roślin. Na wojsławickich wzgórzach wycieczkowicze zobaczyli trzy narodowe kolekcje wzorcowe: rh i azalie- 880 gat. i odmian, w tym historyczne różaneczniki Seidla,liliowce- 2000 gat. i odmian, bukszpany - ponad 60 gatunków, mnóstwo host, hortensji i innych zachwycających swoim pięknem roślin. Wśród soczystej zieleni przystrzyżonych trawników wszystko wygląda tak naturalnie a jednocześnie utrzymane jest w pełnym ładzie i porządku, naturalnie wyglądające żwirowe ścieżki pięknie się komponują wśród całych łanów azalii, hortensji, liliowców, niezliczonych gatunków funki, żurawek, drzew.
Wszystkie rośliny są oznakowane i opisane. W sadzie można było podziwiać czereśnie, które swoją urodą i ciężarem naginały gałęzie drzew. Ciekawostką są nazwy liliowców.
W dniu 12 lipca na terenie Arboretum Wojsławice odbywało się po raz X spotkanie entuzjastów liliowców.
Byliśmy tam po raz pierwszy i uważamy jednogłośnie, że naprawdę warto!!!! Musicie państwo tam koniecznie pojechać .
Odważne zestawienia roślin inspirują zwiedzających Arboretum Wojsławice do zmian w swoim ogrodzie.