Na obszarze całego kraju występuje zagrożenie suszą, dotyka ona głównie zboża jare oraz rośliny strączkowe - poinformował Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach.
"W trzecim okresie raportowania, tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2015 roku, stwierdzamy zagrożenie wystąpieniem suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są ujemne na całym obszarze Polski" - wskazał IUNG w komunikacie.
Według Instytutu, największe zagrożenie suszą występuje dla zbóż jarych. Susza dla tej uprawy występuje na glebach I I II kategorii, tj. na glebach lekkich i bardzo lekkich, czyli m.in. na glebach paskowych.
Susza dla zbóż jarych występuje w siedmiu województwach Polski - w 412 gminach (13,4 gmin kraju), na 3,2 proc. gruntów ornych. Najwięcej zagrożonych suszą plantacji zbóż odnotowano na terenie woj. kujawsko-pomorskiego (ok. 88 proc. gmin i 13 proc. gruntów ornych województwa), wielkopolskiego (43 proc. gmin) i łódzkiego (28 proc. gmin).
Zagrożenie suszą rolniczą dla upraw roślin strączkowych występuje na glebach bardzo lekkich w 11 gminach Polski i obejmuje 0,4 proc. gmin kraju i 0,1 proc. gruntów ornych. Głównie dotyczy ona województw: wielkopolskiego i łódzkiego.