Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Prognozy dla rynku śrut oleistych na lata 2015-24

16 lipca 2015
Na początku lipca br. został opublikowany raport dotyczący perspektyw dla światowych rynków rolnych w latach 2015- 2024 (OECD-FAO Agricultural Outlook 2015-2024).


Wg autorów raportu, światowa produkcja śrut oleistych w 2024 r. będzie o 23% większa (tj. o prawie 66 mln t) niż przeciętnie w latach 2012-2014 i osiągnie poziom blisko 355 mln t. Warto zauważyć, że w porównaniu z poprzednią dekadą tempo wzrostu produkcji wyraźnie wyhamuje. W najbliższym dziesięcioleciu będzie się ona zwiększać średniorocznie o 1,6% wobec 3,5% w ostatniej dekadzie. Spowolnienie produkcji będzie mieć związek z przewidywanym wyhamowaniem wzrostu konsumpcji mięsa, jak również z większym - niż jeszcze kilka lat temu - wykorzystaniem surowców wysokobiałkowych w paszach, zwłaszcza w niektórych krajach rozwijających się, np. w Chinach.

Największy wzrost zużycia w najbliższej dekadzie spodziewany jest w krajach rozwijających się, o 33% do 237 mln t. Dużo wolniej będzie zwiększać się konsumpcja w krajach rozwiniętych, o 8% do 118 mln t. W rezultacie udział krajów rozwijających się w światowym zużyciu śrut zwiększy się do 67%, a rozwiniętych zmniejszy do 33% wobec odpowiednio 62% i 38% przeciętnie w latach 2012-2014.

Warto dodać, że wg ekspertów FAO w krajach rozwiniętych, gdzie większość produkcji zwierzęcej prowadzona jest w oparciu o przemysłowe mieszanki paszowe, wzrost zużycia śrut będzie niższy niż wzrost produkcji zwierzęcej, dzięki postępującej poprawie wydajności. Z kolei w krajach rozwijających się, gdzie coraz większym zainteresowaniem cieszą się bardziej intensywne metody produkcji zwierzęcej i następuje stopniowe odchodzenie od produkcji przydomowej, zużycie śrut prawdopodobnie będzie zwiększało się szybciej niż produkcja zwierzęca.

Światowy handel śrutami będzie rozwijał się znacznie wolniej niż dotychczas. W najbliższej dekadzie ma rosnąć średniorocznie o 0,7% wobec ok. 3,5% w ostatnim dziesięcioleciu. Wyhamowanie wymiany handlowej będzie mieć związek z większym wykorzystaniem śrut w krajach należących do ich największych producentów. Głównym eksporterem śrut na świecie pozostanie Argentyna. Zużycie śrut w tym kraju jest i pozostanie niewielkie w relacji do produkcji ze względu na duże znaczenie systemu wypasu bydła w chowie zwierząt. Innymi ważnymi eksporterami będą Stany Zjednoczone i Brazylia.

Największym importerem śrut na świecie pozostanie Unia Europejska, aczkolwiek ze względu na stosunkowo stabilny popyt i zwiększającą się podaż śrut na wewnętrznym rynku, import do Wspólnoty będzie wykazywał tendencje malejące.

POWIĄZANE

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...

Stres herbicydowy stanowi duże obciążenie dla młodych roślin rzepaku ozimego, mo...

Zmiany klimatu i towarzyszące im zjawiska wymuszają modyfikację podejścia do agr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę