MERCOSUR1
TSW_XV_2025

GUS: zbiory zbóż mogą w br. wynieść w Polsce 25,9-26,5 mln ton

3 sierpnia 2015
Tegoroczne zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi mogą wynieść 25,9 - 26,6 mln ton, to jest od 3-5 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych - szacuje GUS. Zbiory rzepaku ocenia się na 2,6 mln ton, to jest o ok. 21 proc. mniej niż w ubiegłym roku.

Zbiory zbóż w 2014 r. wyniosły 28,4 mln ton, tj. były o ok. 1 proc. niższe niż w 2012 r., ale o ponad 6 proc. wyższe od średniej z lat 2006-2010. Tegoroczne zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi GUS ocenia na mniejsze od ubiegłorocznych o od 1,4 mln t (o 5,1 proc.) do 0,8 mln t (o 2,8 proc.).

 
Wzrost zbóż ozimych i jarych w okresie ich największego zapotrzebowania na wodę przebiegał w niektórych rejonach Polski w warunkach niedostatecznego uwilgotnienia gleby.

 
Wstępnie szacuje się, że powierzchnia upraw zbożowych w 2015 r. wynosi ok. 7,2 mln ha, z tego: pszenicy ok. 2,4 mln ha, żyta ok. 1,0 mln ha, a jęczmienia ok. 0,9 mln ha. W strukturze zasiewów udział powierzchni zbóż ozimych wynosi ok. 60 proc., a zbóż jarych - ok. 40 proc. W porównaniu do ub. r. areał upraw ozimych wzrósł o ok. 4 proc.

 
GUS szacuje wstępnie, że plony zbóż wyniosą 36,2 - 37,0 dt/ha, a więc mniejsze do ubiegłorocznych o 4,6 – 3,8 dt/ha (11,3 proc. – 9,3 proc.).

 
Większość plantacji rzepaku ozimego zasiano w optymalnych terminach agrotechnicznych, ale występujący w maju i czerwcu niedobór opadów, miejscami znaczny, utrudniał rozwój roślin.

 
Według GUS, powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku zmniejszyła się w porównaniu do roku ubiegłego o ok. 13 proc. i wynosi ponad 0,8 mln ha. Zbiory rzepaku wstępnie oszacowano na 2,6 mln t, tj. o ok. 21 proc. mniej od ubiegłorocznych.

 
Warunki termiczno–wilgotnościowe okresu wegetacji dla uprawy ziemniaków były dotychczas niezbyt korzystne, ale jednocześnie bardzo mocno zróżnicowane regionalnie. Narastający deficyt opadów, a także nierównomierny ich rozkład lokalnie utrudniał zawiązywanie bulw, co może ograniczać plonowanie roślin.

 
Eksperci GUS oceniają, że plony ziemniaków w tym roku będą niższe od ubiegłorocznych, jednak ostatecznie ich wysokość zależeć będzie od dalszej pogody.

 
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku plantacji buraków cukrowych. Wstępnie szacuje się, że ich powierzchnia będzie nieco większa od ubiegłorocznej i wyniesie około 0,2 mln ha. Majowe chłody oraz czerwcowy deficyt opadów spowalniały wegetację buraków cukrowych. Opady deszczu w lipcu zdecydowanie poprawiły stan plantacji. Wysokość zbiorów będzie zależała więc od pogody.

POWIĄZANE

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...

Stres herbicydowy stanowi duże obciążenie dla młodych roślin rzepaku ozimego, mo...

Zmiany klimatu i towarzyszące im zjawiska wymuszają modyfikację podejścia do agr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę