Uprawa roślin zielarskich w pojemnikach uważana jest za jedną z najmłodszych dziedzin produkcji ogrodniczej. Cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem ze strony konsumenta, ponieważ świeże przyprawy stają się dostępne przez cały rok i mogą być wykorzystywane w każdej chwili.
Poza tym wartość odżywcza takich ziół jest znacznie wyższa aniżeli suszonych. Zioła w pojemnikach mogą być uprawiane w ogrodach, na balkonach oraz w domu na parapetach okiennych. Rośliny, które rosną w ogrodzie czy na balkonie mogą być przenoszone na okres zimowy do domu. Jednak niektóre z nich (lebiodka, mięta, melisa, lubczyk, estragon) mogą spędzić zimę na balkonie lub w ogrodzie, ale muszą być zabezpieczone przed mrozem. Pojemniki, w których rosną należy osłonić materiałem izolacyjnym, a rośliny okryć gałęziami iglaków lub kilkoma warstwami włókniny. Do tego celu nie należy używać foli.
Miejscem uprawy ziół w domu są najczęściej dobrze nasłonecznione parapety okienne. Uprawa przypraw w mieszkaniu korzystnie wpływa na samopoczucie. Ze względu na obecność olejków eterycznych rośliny te bardzo ładnie pachną.
Rośliny zielarskie mogą być uprawiane w różnych pojemnikach: w plastikowych doniczkach lub skrzynkach, w doniczkach glinianych często bogato zdobionych o różnym kształcie, w prostych doniczkach osłoniętych koszem wiklinowym lub w samym koszu wyłożonym folią, a także w glinianych dzbanach. Pojemnik do uprawy musi być odpowiednio dobrany do wielkości rośliny. Zioła wytwarzające rozbudowany system korzeniowy, jak lubczyk czy estragon, wymagają większych doniczek. Rośliny o płytkim systemie korzeniowym, np. tymianek, cząber i majeranek, doskonale rosną w płytkich pojemnikach (np. w misach).
Wszystkie pojemniki do uprawy ziół powinny mieć otwory. Na dno należy układać warstwę drenażu grubości 2-3 mm. Do tego celu można wykorzystać stare potłuczone gliniane doniczki lub zastosować piasek albo żwir. Drenaż umożliwia wypływanie nadmiaru wody, szczególnie po ulewnych deszczach oraz zapobiega gniciu korzeni.
Podłoże do uprawy roślin przyprawowych powinno być przepuszczalne. W sklepach ogrodniczych można nabyć gotową ziemię uniwersalną. Należy jednak pamiętać, że odczyn gleby nie może być kwaśny, gdyż większość ziół wymaga odczynu obojętnego lub lekko zasadowego.
Zioła w pojemnikach mogą być sadzone pojedynczo lub po kilka gatunków, np. bazylia z cząbrem i majerankiem. Wskazane jest łączenie roślin jednorocznych z wieloletnimi. Wówczas po wykorzystaniu ziół jednorocznych można wysiać lub posadzić inne rośliny i przez to zmienić wygląd balkonu czy ogrodu.
Przy sadzeniu kilku gatunków należy pamiętać, aby wyższe rośliny nie cieniowały niższych. W okresie zimowym, gdy ilość światła jest niewielka, zioła powinny być posadzone dosyć luźno. Niedostatek światła może powodować wyciąganie się roślin i niepowodzenie uprawy. Dlatego zimą do uprawy ziół w domu konieczny jest parapet o wystawie południowej. Rośliny jednoroczne nie muszą być nawożone w okresie wegetacji. Wystarcza im zasób składników zawarty w podłożu. Zioła wieloletnie nawozi się do końca lata.
Ważne jest, aby rośliny przyprawowe były uprawiane jedynie na balkonach oddalonych od ruchliwych ulic i zakładów przemysłowych.