Na plantacjach buraków w gminach: Kościan, Czempiń, Brodnica, szczególnie na glebach lżejszych obserwuje się początek żerowania rolnic. W porównaniu do roku ubiegłego jest to około 3 tygodnie wcześniej.
Stopień uszkodzenia korzeni buraków zależy od stadium rozwojowego rolnic i ich nasilenia a ich szkodliwość na dalszy rozwój roślin jest tym większa im mniejsze są korzenie. Początek żerowania rolnic zaczyna się zawsze od główki buraka-szczególnie na liściach sercowych (stadium L1- rozmiar do 3mm) i jest trudny do zauważenia. Gąsienice w stadium L2 - do 6mm i L3 - do 15mm żerują na górnej części korzenia i znajdują tuż pod powierzchnią gleby. Susza powoduje, że rolnice często przemieszczają się w glebie głębiej i uszkadzają buraki w dolnej części korzenia.
Obecnie każdy plantator, niezależnie od rejonu powinień wykonać oględziny swojej plantacji.
Rolnic i uszkodzeń buraków należy szukać szczególnie na brzegach pól, w pobliżu miedz, rowów, krzewów, zadrzewień. Wcześniej rolnice występują na glebach lżejszych, w rejonach o małych opadach atmosferycznych. W przypadku stwierdzenia obecności 6 młodych gąsienic w stadium L1 - L2 na m2 lub pierwszych objawów żerowania należy odwrotnie wykonać oprysk insektycydem.
W przypadku nie stwierdzenia rolnic lub uszkodzeń buraków obserwację plantacji należy przeprowadzać min. 2 razy w tygodniu.
Przypominamy że:
Zwalczanie rolnic jest najskuteczniejsze w początkowym okresie ich rozwoju. Ponieważ rolnice żerują w godzinach nocnych, dlatego opryski należy wykonywać po zmierzchu.
Warunkiem skuteczności zabiegu zwalczania rolnic przy temperaturach powietrza powyżej 200C jest zastosowanie insektycydów zawierających substancje biologicznie czynną z grupy związków fosforoorganicznych, do których należy między innymi diazynon, chloropiryfos: (Diazol 250 EC - zalecana dawka 1 l/ha, Pyrinex 480 EC- zalecana dawka 1,5 l/ha) oraz dużej ilości cieczy użytkowej (400 - 600 l/ha) z zastosowaniem dysz grubokroplistych.
Dodatkowych informacji udzielają doradcy surowcowi.