Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Od lipca 2008 r. obowiązkowe ubezpieczenia upraw rolnych

26 stycznia 2007

Wprowadzenie od 1 lipca 2008 roku obowiązku ubezpieczania 50 proc. upraw w gospodarstwie - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. W czwartek sejmowa komisja rolnictwa odesłała projekt do dalszych prac w podkomisji.

Podczas czwartkowego posiedzenia komisji, wiceminister rolnictwa Marek Zagórski wyjaśnił, że nowelizacja jest wynikiem negatywnych doświadczeń pierwszego roku funkcjonowania ustawy. Dotychczasowa ustawa nie zachęcała firmy ubezpieczeniowe do zawierania umów z rolnikami.

Projekt nowelizacji m.in. wprowadza maksymalną sumę ubezpieczenia, która będzie wyznaczana przez ministra rolnictwa. W opinii Zagórskiego, takie rozwiązanie ma gwarantować jednolity poziom dopłat w całym kraju, a także będzie zabezpieczać budżet przed nadmiernymi wypłatami.

Nowe przepisy przewidują, że budżet państwa będzie mógł dopłacić rolnikom 60 proc. kosztów ubezpieczenia upraw polowych, a nie - jak dotychczas - 50 proc.

Doprecyzowano definicję suszy, która została zaakceptowane przez firmy ubezpieczeniowe. Zagórski zaznaczył, że klęska suszy wzbudza ze strony ubezpieczycieli najwięcej obaw, a z drugiej strony przynosi najwięcej strat w polskim rolnictwie.

Umowy ubezpieczeniowe będą mogły obejmować poszczególne ryzyka zdarzeń losowych, takie jak huragan, piorun, susza, grad przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania upraw. Rolnik będzie mógł ubezpieczyć się od każdego ryzyka oddzielnie.

Nowe regulacje przewidują, że rolnik będzie płacił 3,5 proc. sumy ubezpieczenia w przypadku ubezpieczenia rzepaku jarego i zbóż.

Według wiceministra, takie rozwiązanie jest korzystne dla rolników, gdyż przy stosunkowo małych kosztach ubezpieczenia będą mogli uzyskać odszkodowanie pokrywające niemal całkowite straty.

Zagórski zauważył, że w minionym roku państwo nie było w stanie pokryć strat spowodowanych różnymi klęskami. W 2006 roku budżet zrekompensował rolnikom jedynie 10 proc. strat poniesionych w wyniku suszy czy powodzi.

Środki zapisane w tegorocznym budżecie na dopłaty do ubezpieczeń rolnych wynoszą 220 mln zł.


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę