Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w trosce o rozwój systemów jakości produkcji żywności na etapie produkcji pierwotnej, wystosowało do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego specjalny list , w którym wnioskuje o wprowadzenie korekt usprawniających funkcjonowanie IP wynikających z ustawy o ochronie roślin oraz rozporządzeń towarzyszących. Zdaniem działaczy ŚIR należy wydłużyć okresu ważności zaświadczenia o ukończeniu kursu IP do 5 lat.
Natomiast w przypadku wdrożenia i kontynuowania przez producenta IP w danej technologii, poświadczeniem czego jest coroczne uzyskiwanie certyfikatu IP ŚIR proponuje skrócenie następnego szkolenia do 1 dnia. Ponadto Świętokrzyska Izba Rolnicza proponuje również wdrożenie w życie kursów dla szkoleniowców uprawniających do prowadzenia kursów IP a nie wyłącznie kosztownych studiów podyplomowych oraz aby uzależnić wysokość wsparcia dla IP od powierzchni danej uprawy.
- Proponowane korekty nie wpłyną na pogorszenie funkcjonowania systemu a jedynie zwiększą dostępność dla większej rzeszy producentów, o co w szczególności powinniśmy dbać podnosząc konkurencyjność produkcji rolniczej. Zmienność cyklów rozwojowych patogenów w tak krótkim okresie praktycznie nie występuje, poza pojawianiem się szczepów odpornych na niektóre czynniki środowiskowe. Zmienności ulegają jedynie pestycydy i ewentualnie technika ich stosowania. Zmienność ta jest jednak tak niewielka, iż wiedza w zakresie ich wprowadzania jest na bieżąco uzupełniana przez producenta w oparciu o literaturę fachową i masmedia. Przedłożone propozycje spowodują uproszczenie procedury i zwiększą dostępność producentów do systemu IP – mówi Ryszard Ciźla , prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.