Żaden przedsiębiorca z Polski nie zgłosił się do pierwszego przetargu na dopłaty do eksportu pszenicy w ramach Unii Europejskiej. Kolejny przetarg rozstrzygnięty zostanie w najbliższy czwartek - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy Agencji Rynku Rolnego Radosław Iwański.
Do pierwszego przetargu przedsiębiorcy zgłosili łącznie 667 tys. ton. ziarna, Komisja Europejska zaakceptowała eksport 134 tys. ton pszenicy z maksymalną dopłatą 4 euro do tony.
Rzecznik zaznaczył, że Bruksela rozstrzyga przetargi na dopłaty do eksportu pszenicy z Unii jeszcze tego samego dnia po zakończeniu przyjmowania ofert w poszczególnych krajach, tj. w każdy czwartek po południu.
Iwański podkreślił, że odnotowano dużą rozbieżność w propozycjach dopłat - od 2,87 do 17 euro za tonę. Oferty takie składają sami przedsiębiorcy na podstawie szacunku za jaką cenę opłaca się im wyeksportować ziarno z ich kraju.
Zdaniem Iwańskiego, polscy przedsiębiorcy nie zgłosili się do przetargu, gdyż prawdopodobnie chcieli dowiedzieć się jaką kwotę można uzyskać z dopłat (refundacji).
Rzecznik przypomniał, że minimalna eksportowa partia wynosi 1 tys. ton pszenicy. Zabezpieczenie wynosi 12 euro za tonę.
Oferty są przyjmowane do czwartku do godz. 10-tej. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać chęć wywozu ziarna do krajów spoza Unii z wyjątkiem Albanii, Bułgarii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Czarnogóry, Byłej Jugosłowiańskiej Republika Macedonii, Lichtensteinu, Rumunii i Szwajcarii.
Pozwolenia na wywóz, wydane w ramach przetargu, zachowują ważność przez cztery miesiące od daty ich wydania.
Komisja Europejska wydała zgodę na eksport 2 mln ton pszenicy z krajów Unii do krajów trzecich.
Średnie ceny skupu zbóż (poza skupem interwencyjnym) kształtują się na poziomie: Francja - 106 euro/t, Niemcy - 103 euro/t, Polska 105 euro/t, Węgry - 93 euro/t, Litwa 96 euro/t, Czech - 98 euro/t, Portugalia 143 euro/t.
Według szacunków amerykańskiego ministerstwa rolnictwa (USDA), zbiory pszenicy w krajach Unii Europejskiej wyniosły w tym roku 136,6 mln ton, o 29,6 mln ton więcej niż w 2003 roku.
GUS ocenia, że zbiory zbóż ogółem w 2004 roku w Polsce wyniosły 29,6 mln ton, czyli o 26,7 proc. więcej niż w 2003 roku.