MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Na truskawki do Norwegii

23 maja 2005
Norwegia jest jednym najdroższych państw w Europie. Można tam jednak nieźle zarobić. Przy zbiorze truskawek najlepsi pracownicy są w stanie zarobić do 10 tysięcy złotych miesięcznie.

Potwierdza to rosnące zainteresowanie Polaków pracą w tym kraju, którzy podejmują najczęściej ciężkie prace fizyczne, od których przeciętny Norweg trzyma się daleko. Zatrudnienie znajdują w rolnictwie przy zbiorach owoców i warzyw, przemyśle stalowym, wydobywczym oraz na budowach.

Przy zbiorze truskawek najlepsi pracownicy są w stanie zarobić do 10 tysięcy złotych miesięcznie. Podobnym powodzeniem - choć zarobki są już niższe - cieszą się zbiory runa leśnego (nie tylko owoców, ale także grzybów).

Zatrudnienia przy zbiorach warzyw i owoców należy szukać za pośrednictwem polskich agencji pracy, które z roku na rok przedstawiają coraz więcej ofert. Znalezienie posady na własną rękę jest o tyle trudne, że od lat do danego pracodawcy jeżdżą te same osoby. Gdy tylko pojawi się wakat, dobierają człowieka z własnego grona.

Duże szanse mają też osoby z wykształceniem technicznym zawodowym. Prywatne agencje zatrudnienia rekrutujące pracowników w kraju, pilnie poszukują specjalistów potrzebnych do montażu rurociągów okrętowych, przemysłowych i konstrukcji stalowych. Zatrudnienie znajdą spawacze, operatorzy maszyn, zbrojarze, mechanicy oraz monterzy rusztowań, a także pracownicy platform wiertniczych, którzy początkowo zarabiają około 200 dolarów dziennie, po roku czasu kwota ta wzrasta do ponad 400 dolarów. Od kandydatów wymaga się kilku lat doświadczenia,

potwierdzonego świadectwami pracy. Przed wyjazdem nierzadko istnieje konieczność odbycia obowiązkowego kursu podstaw języka norweskiego, za który trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Zarobki oscylują w granicach 60 złotych za godzinę, plus premia w zależności od zajmowanego stanowiska. Koszty utrzymania odpowiadają jednemu tygodniowi pracy.

Nowe zawody coraz większą popularnością cieszą się jednak także nasi specjaliści, lekarze oraz informatycy. Rośnie też zapotrzebowanie na polskie pielęgniarki i opiekunki.

UWAGA:

Po przyjeździe do Norwegii warto udać się do urzędu pracy (AETAT) i zarejestrować jako osoba poszukująca zatrudnienia. W urzędzie otrzymamy również informacje o wolnych miejscach pracy. Lista wakatów i pomocne wskazówki w poszukiwaniu pracy publikowane są w sieci pod adresem www.aetat.no. Innym sposobem na znalezienie posady jest zarejestrowanie się w norweskich, prywatnych agencjach pośrednictwa pracy. Ich adresy odnajdziemy za pomocą internetowego serwisu www.gulesider.no wpisując do wyszukiwarki hasło "vikarbyra".

Podjęcie pracy w Norwegii związane jest z prawem pobytu w tym kraju. Zgodnie z tzw. regulacjami przejściowymi ułatwiającymi podjęcie zatrudnienia w tym kraju, pracy można szukać na własną rękę przez 3 miesiące, po których wymagana jest rejestracja w urzędzie pracy. Zdobycie pozwolenia na pracę wymaga uprzedniego znalezienia pracy. W Norwegii istnieje siedem głównych pozwoleń na pracę. Najważniejsze z nich dotyczą zatrudnienia w charakterze specjalisty, pracownika sezonowego i pracownika gościa. Wszystkie wymagają przedstawienia oferty pracy od norweskiego pracodawcy, bez tego nie można złożyć wniosku. Ten natomiast można składać w placówkach dyplomatycznych w Polsce lub na policji w Norwegii.

Niezbędne dokumenty do złożenia takiego wniosku to:

- wypełniony formularz wraz ze zdjęciem,
- umowa o pracę lub poświadczenie zatrudnienia podpisane przez pracownika i pracodawcę,
- paszport.

W przypadku dokonania tej czynności przez pracodawcę, zobowiązany on będzie do dołączenia:

- upoważnienia od pracownika (specjalny formularz),

- kopii naszego paszportu.

Wszystkie niezbędne formularze są na stronie www.udi.no w norweskich placówkach dyplomatycznych lub na policji w tym kraju.

Przydatne adresy

Ambasada Królestwa Norwegii, ul. Chopina 2 A, 00-559 Warszawa, tel. 696 40 30, fax: 628 09 38, e-mail: embwarsaw@mfa.no, www.amb-norwegia.pl.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej, Olav Kyrres plass 1, 0244 Oslo, Norwegia, tel. /+47/ 22 55 55 36, 22 43 00 15, 22 43 01 61, fax: /+47/ 24 11 81 53, e-mail: ambpol@online.no, www.poland-embassy-no.com.

Zwiazek Polaków w Norwegii, www.home.no/zwiazek-polakow/, Norweskie Ministerstwo Pracy, odin.dep.no/asd/english/bn.html

POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę