Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KSC wnioskuje o interwencyjny skup

5 czerwca 2005

O interwencyjny skup 17 tys. ton cukru zwróciła się do Agencji Rynku Rolnego (ARR) Krajowa Spółka Cukrowa SA (KSC) z siedzibą w Toruniu - poinformował PAP rzecznik spółki Łukasz Wróblewski.

"Powodem naszego wystąpienia jest poważny spadek cen rynkowych cukru. Obecnie kilogram cukru u producenta kosztuje 2,2 - 2,3 zł. Unijne przepisy przewidują, że o interwencyjny skup można wystąpić, gdy cena cukru spadnie poniżej 631,9 euro za tonę, co obecnie odpowiada 2,65 zł za kilogram" - powiedział Wróblewski.

Podkreślił, że na spadek cen z pewnością wpływa zwiększony w ostatnim czasie import cukru do Polski.

Rzecznik prasowy ARR Radosław Iwański potwierdził, iż KSC przysłała oferty na interwencyjny skup 17 tys. ton cukru. Są to pierwsze oferty, jakie otrzymała Agencja w sprawie skupu cukru. Dodał, że ofertę kupna po ustalonej cenie można złożyć do Agencji w dowolnym momencie, niezależnie od ceny rynkowej cukru. Jeżeli cena rynkowa jest wyższa, dla producenta jest korzystniejsza sprzedaż cukru na wolnym rynku.

Wyjaśnił, że ARR nie musi pytać Komisji Europejskiej o zgodę na zakup cukru w ramach interwencji, a jedynie zobowiązana jest do poinformowania o ofertach, które wpłynęły i które zostały zaakceptowane.

"Mamy trzy tygodnie na rozpatrzenie ofert. Otrzymane oferty z Krajowej Spółki Cukrowej będą weryfikowane w przyszłym tygodniu. Płatność za cukier nastąpi zaś do 8 tygodni od przyjęcia oferty" - powiedział w piątek PAP Iwański.

KSC formalnie wystąpiła z trzema wnioskami do ARR, co odpowiada liczbie silosów, w których byłby przechowywany ewentualnie zakupiony cukier. "Na bieżąco obserwujemy rynek i nie wykluczamy, że wystąpimy z kolejnymi wnioskami w tej spawie"- zaznaczył rzecznik KSC.

Na interwencyjny skup cukru w tym roku zdecydowały się Belgia, Francja i Szwecja. Łącznie w tych krajach skupiono prawie 250 tys. ton cukru. Wcześniej tego rodzaju zabieg w Unii Europejskiej przeprowadzono w 1986 r., gdy skupiono 15 tys. ton cukru.

Rzecznik potwierdził, że do 27 maja tego roku w UE zaakceptowano zakup 270 tys. t cukru - najwięcej we Francji - 156 tys t i w Szwecji - 59 tys. t oraz Belgii - 52 tys. t.

KSC ma 40-porcentowy udział w rynku. W 2004 r. wyprodukowała 798 tys. ton cukru. Do spółki należy 26 oddziałów-cukrowni w siedmiu województwach, a także większość udziałów Cukrowni Leśmierz S.A (Łódzkie).


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę