MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Jatrofa przyszłością biodiesla

26 marca 2009
Biopaliwa to wszystkie paliwa otrzymywane z biomasy (szczątków organicznych lub produktów przemiany materii roślin lub zwierząt). Biopaliwa w odróżnieniu od paliw kopalnych  są odnawialnymi źródłami energii. Niekiedy też za biopaliwa przyjmowane są te paliwa, które przynajmniej w 80% (objętościowo) składają się z substancji otrzymanych z żywych organizmów, zebranych w ciągu 10 lat przed jego wyprodukowaniem.
Jedną z zalet biopaliw w porównaniu do innych rodzajów paliw jest fakt, że energia związana wewnątrz biomasy może być przechowywana nieskończenie długo bez żadnych problemów czy zagrożeń.
Pierwsze skojarzenie jakie mamy mówiąc o biopaliwach to olej rzepakowy. Czasami myślimy też o oleju słonecznikowym lub sojowym. Tymczasem biopaliwa można produkować również z innych roślin bardziej egzotycznych takich jak olej palmowy lub olej pochodzący z roślin rosnącej w rejonach  subtropikalnych - jatrofy (jatropha curcas). Krzew ten wydaje się być przyszłością biodiesla, z wielu powodu:
1. Dobrze radzi sobie w niesprzyjających warunkach: spokojnie może rosnąć nawet tam, gdzie rocznie pada mniej niż 250 mm deszczu na metr kwadratowy.
2. Roślinę można rozmnażać przez nasiona i wegetatywnie (przez ukorzenianie pędów). Ponoć nawet można ją szczepić w innych podkładkach.
3. Olej z tej rośliny jest niejadalny, z tego powodu nie ma w jej przypadku dyskusji, czy powinniśmy produkować żywność, czy biopaliwa.
4. Jatrofa to krzew, który wyrasta do wielkości niewielkiego drzewa, dzięki temu może być obsadzany na miedzach, służąc również do ochrony innych plonów przed wiatrem.
5. Zawartość oleju roślinnego w nasionach tej rośliny to ok. 30-40%. Przy posadzeniu jej w rzędy (np. jako żywopłot), z metra bieżącego rzędu otrzymuje się 0,8 - 1,0 kg nasion, co daje ok. 3,5 tony z hektara. Zaczyna owocować już rok po posadzeniu, choć rozsądną wydajność osiąga dopiero po 3 latach.
6. Roślina sama z siebie ma właściwości chroniące ją przed działaniem szkodników, więc nie ma potrzeby opryskiwania takiej plantacji pestycydami.
Tak więc, jaka będzie przyszłość jatrofy w światowym obrocie i zużyciu biopaliw oraz jak roślina ta przyjmie się w bliższych nam szerokościach geograficznych - czas pokaże.
Źródło: ,,DrewnoZamiastBenzyny"

POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę