Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Feralne umowy

30 czerwca 2008
Umowa umowie nie równa. Niektórzy rolnicy mogą mieć kłopoty z uzyskaniem dopłat do owoców miękkich. Chodzi o umowy sprzedaży truskawek jakie mają obowiązek dostarczyć do powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji do końca lipca.

Dopłaty do owoców miękkich wprowadzono w tym roku po raz pierwszy. Mogą się o nie ubiegać rolnicy, którzy sprzedają owoce do przetwórstwa. Wystarczyło zadeklarować to we wniosku o płatności obszarowe a potem dostarczyć umowę podpisaną z pierwszym przetwórcą. Niektórzy podeszli do tego z dystansem.

Anna Cholewińska, wieś Roguszyn: jak się będzie opłacało to w następnym roku tez tak zrobię jak nie to najwyżej zrezygnuję. Dobre i parę groszy jakby dołożyli bo to jednak duże koszty.

Zdecydowana większość producentów truskawek ubiega się o te płatności. Nie wszyscy mają jednak umowy.

Ryszard Kiełbasiński, wieś Goławin: na razie nie mam takiej umowy, tam gdzie oddawałem mówi ze ma przywieść te umowy i po prostu te umowy maja nam doręczyć i my mamy to wszystko wypełnić i ma być ale do tej pory nie mam.

Nie każda umowa jest jednak akceptowana przez Agencję Restrukturyzacji. Przekonał się o tym Krzysztof Jakubiak z Radzikowa. Jedna z dostarczonych przez niego umów została odrzucona.

Krzysztof Jakubiak, wieś Radzikowo Scalone: ci co od nas skupują truskawki oni twierdzą że mają uprawnienia natomiast się okazuje że tych uprawnień nie mają bo Agencja tych umów nie wszystkie honoruje.

Agencja restrukturyzacji przyjmuje tylko te umowy, które są podpisane pomiędzy rolnikiem a pierwszym przetwórcą, albo pomiędzy podmiotem skupującym, który reprezentuje rolnika a zakładem.

Joanna Czapla Ministerstwo Rolnictwa: niektórzy rolnicy dostarczają do Agencji nie umowy zawarte pomiędzy podmiotem a przetwórcą jak to jest wymagane przepisami unijnymi ale pomiędzy rolnikiem ubiegającym się o płatność a podmiotem skupującym.

I właśnie takie umowy są nieważne. Można to jednak jeszcze poprawić.

Joanna Czapla Ministerstwo Rolnictwa: rolnicy powinni zwrócić się do podmiotu skupującego, któremu sprzedali owoce o to żeby ten zawarł umowę w ich imieniu z zatwierdzonym przetwórcą.

Jeżeli to się nie uda pozostaje jeszcze jedno wyjście. Aby uniknąć kar rolnicy mogą wycofać wniosek o dodatkowe płatności do owoców miękkich. Nic wtedy nie zyskają ale też nie stracą.


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę