Ptak_Waw_CTR_2024

Czy na Podkarpaciu wyrosną winnice?

6 lutego 2004

Wino z polskiej winnicy? Do tej pory, na skutek restrykcyjnych przepisów, legalna produkcja i sprzedaż tego trunku były prawie niemożliwe, choć chętnych nie brakowało.

Zabiegi krajowych winiarzy odniosły jednak skutek - według uchwalonej w styczniu przez Sejm ustawy o wyrobie, rozlewie i organizacji wyrobów winiarskich, od 1 maja 2004 r. każdy będzie mógł w pełni legalnie wytwarzać wino gronowe na własnej, przydomowej plantacji. Ustawa wzorowana jest na rozwiązaniach obowiązujących w innych krajach europejskich.

Obowiązująca dotąd w Polsce ustawa winiarska z 1997 r., znowelizowana w 2001 r., zakładała, że osoba prywatna może produkować wino gronowe, ale musi posiadać na ten cel własne laboratorium, zatrudnić na pełny etat wykwalifikowanego laboranta oraz spełnić restrykcyjne warunki sanitarne. Związane z tym koszty w praktyce uniemożliwiały wytwarzanie wina z przydomowych winnic, choć zainteresowanie taką działalnością było spore.

- Teraz mamy korzystną zmianę, ale należy jeszcze poczekać na przepisy wykonawcze do nowej ustawy - mówi Roman Myśliwiec z Jasła, właściciel winnicy "Golesz" i jeden z najbardziej znanych polskich winiarzy. - Nie oznacza też, że potencjalnym producentom usunięto sprzed nóg wszystkie biurokratyczne przeszkody. Choć nie mają już obowiązku załatwiania specjalnych zezwoleń w Ministerstwie Rolnictwa, muszą jednak zarejestrować własną działalność gospodarczą, zgłosić produkcję do urzędu skarbowego oraz prowadzić specjalną sprawozdawczość dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - dodaje.

Osobom, które chciałyby legalnie handlować winami z własnej plantacji, nadal potrzebne jest zezwolenie na sprzedaż, uzyskiwane w lokalnym urzędzie miasta lub gminy. Oznacza to, że muszą otworzyć tak zwany wyszynk, czyli specjalnie zaadaptowany bar lub winiarnię - a w tym celu trzeba spełnić mnóstwo wymogów, poczynając od trwałego oddzielenia owego lokalu od budynku mieszkalnego, po posiadanie zaplecza socjalnego i sanitarnego dla pracowników.

- Tymczasem wystarczyłby jednen pokój z barem i kilkoma stolikami, tak jak na Słowacji czy w Austrii - mówi Roman Myśliwiec.

Podobnie jak u naszych południowych sąsiadów, "winiarskie trasy" mogłyby stanowić znakomitą atrakcję turystyczną, zwłaszcza na Podkarpaciu, w dolinie Wisłoki. Występują tu korzystne warunki dla uprawy winorośli - słoneczny i ciepły mikroklimat z gorącymi latami (Tarnów to polski "biegun ciepła"), dobre gleby oraz układ terenu z licznymi zboczami, zaś tradycje winiarskie sięgają czasów średniowiecza. Drugi taki region to okolice Zielonej Góry, Lubina i Głogowa.

Obecnie w Polsce istnieje - według danych ze spisu rolnego - 150 ha winnic. - Produkcją tego trunku trudni się kilkunastu plantatorów, lecz nie sprzedają swoich wyrobów na rynek - mówi Wojciech Bosak z krakowskiej Akademii Wina, zrzeszającej znawców i koneserów wina. - Jest jednak wielu chętnych do uprawy winorośli, zarówno w Małopolsce, jak i na Podkarpaciu, gdzie blisko pięćdziesięciu rolników zgłosiło już zamiar uczestnictwa w specjalistycznym szkoleniu, organizowanym przez urząd marszałkowski województwa w ramach projektu "Podkarpackie Winnice". Bardzo więc możliwe, że już za kilka lat w restauracjach i specjalistycznych sklepach będziemy mogli kupić markowe, polskie wino - dodaje.

Projekt "Podkarpackie Winnice" przewiduje w ciągu trzech lat posadzenie 10 hektarów winnic, o początkowo niewielkiej skali upraw - od 0,2 do 1,0 hektara powierzchni, które z czasem mogą zostać rozszerzone. Według założeń projektu, w ciągu 3 lat roczna produkcja jednej winnicy powinna wynosić ok. 300-450 hl wina.

Zgodnie z ustaleniami między resortem rolnictwa a krajowymi winiarzami, w Polsce można uprawiać wszystkie odmiany winorośli, które znajdują się w rejestrze przyjętym w krajach Unii Europejskiej - czyli około 50 odmian.


POWIĄZANE

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...

Rzepak ozimy w okresie jesiennym wymaga nawożenia dolistnego, które jest uzupełn...

Skończyły się żniwa kukurydzy kiszonkowej, rozpoczyna się zbiór odmian zbieranyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę