Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ceny - Zboże

4 czerwca 2009
Coraz wyższe ceny i coraz mniejsza ilość podpisywanych umów – na rynku zbóż trwa handlowa walka.
I o ile jeszcze dwa, trzy tygodnie temu była to batalia o pozyskanie klientów, o tyle teraz największe bitwy maklerzy toczą o surowiec do sprzedaży, najchętniej ten w niezbyt wyśrubowanych cenach.

Tymczasem rolnicy, którzy jeszcze dysponują wysokiej jakości zbożami, pozbywają się ich niechętnie, bo wciąż liczą, ze podnoszenie z tygodnia na tydzień stawek, przyniesie im oczekiwane zyski. Ale to zdaniem handlowców raczej mało realne marzenia.

Stawki muszą przestać rosnąć, bo za chwilę nikt nie będzie mógł pozwolić sobie na dokonywanie zakupów – komentują sytuację na rynku zbóż.

Handlowcy dodają, że rolnicy powinni zacząć sprzedawać zboże teraz, póki stawki są wysokie, bo za dwa, trzy tygodnie gdy sprzedawać będą wszyscy na wyższe ceny nie będzie co liczyć.

Niestety taka argumentacja niewielu producentów przekonuje. A najlepiej widać to, na przykładzie handlu kukurydzą, a raczej na przykładzie braku tego handlu. Jeszcze w ubiegłym tygodniu rolnicy sprzedawali kukurydzę w cenie 600 złotych za tonę.

Kukurydza zł/t
 giełdy towarowe        
oferty sprzedaży        
    teraz        640 – 700
    tydzień temu    590 – 650

oferty kupna             
    teraz        600 – 650
    tydzień temu    580 – 610

Dzisiaj większość z nich nie chce rozmawiać o wystawieniu ziarna poniżej 650 złotych. Dla przetwórców różnica 50 złotych w ciągu tygodnia za tonę surowca, to granica nie do przekroczenia.

Na takie warunki nie zgadza się praktycznie nikt. Dlatego zakupy ograniczone są do niezbędnego minimum. Dokonuje ich tylko ten, kto musi, reszta czeka na obniżki i zmniejsza produkcję. Handlowcy do tej pory pracujący głównie z producentami ziarna, teraz szukają kukurydzy w firmach skupowych. Ale tu napotykają na puste magazyny.

Firmy tłumaczą, że nie są w stanie płacić rolnikom wciąż więcej, bo same nie znajdą nabywców. A jak mówią z producentami nie mogą się porozumieć, bo coraz więcej jest sytuacji, w których rolnik proponuje określoną stawkę, firma ją akceptuje, a w dniu dostarczenia surowca okazuje się, że producent chce np. o 10 złotych więcej. Wtedy o transakcji można zapomnieć.


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę