aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Za cukier zapłacimy znacznie więcej

2 czerwca 2005

Krajowa Spółka Cukrowa złożyła wniosek o skup interwencyjny. W jej ślady pójdą inne koncerny, co powinno doprowadzić do wzrostu cen na rynku.

Do Agencji Rynku Rolnego wpłynęły trzy wnioski o zakup interwencyjny 17 tys. ton cukru. Wszystkie zgłoszenia pochodzą z zakładów należących do Krajowej Spółki Cukrowej, która ma 40 proc. udziału w krajowym rynku. Interwencja ma doprowadzić do zlikwidowania nadwyżek tego produktu na rynku.

Zgodnie z unijnym prawodawstwem o interwencyjny skup można wystąpić, jeśli cena spadnie poniżej 631,9 euro za tonę, co według aktualnego kursu odpowiada 2,65 zł za kg. Tyle płaci agencja w skupie. Tymczasemrynkowa cena kilograma cukru wynosi ok. 2,2 zł.

- Nie wykluczamy złożenia kolejnych wniosków o zakup cukru przez agencję - mówi Łukasz Wróblewski, rzecznik KSC.

Na razie firma ta jest jedynym koncernem w kraju, któremu udało się spełnić wszystkie wymogi konieczne do zgłoszenia cukru do zakupu przez ARR. Pozostałe instytucje dopiero się do tego przygotowują. Agencja szacuje, że jeszcze w tym roku skupi łącznie 65 tys. ton polskiego cukru.

- Wypełnienie formalnych warunków zabiera bardzo dużo czasu, dlatego jeszcze nie złożyliśmy wniosku do agencji - wyjaśnia Janusz Piorun, generalny przedstawiciel Pfeifer &Langen.

- Staramy się o autoryzację magazynów, w których może być przechowywany cukier oddany do interwencji. Dopiero potem rozważymy złożenie wniosku o skup. Jestem przekonany, że dzięki interwencji ceny cukru pójdą w górę - mówi Adam Koziołek, przedstawiciel Nordzucker w Polsce.

Powodem spadku cen są nadwyżki produkcji w Europie oraz nadmierne zapasy pięciu nowych państw członkowskich. Estonia, Łotwa, Słowacja, Cypr i Malta muszą do 30 listopada pozbyć się w sumie 155 tys. ton cukru, by nie zapłacić unijnych kar. W pierwszym kwartale tego roku do Polski sprowadzono 24,2 tys. ton słodkiego towaru, podczas gdy w całym ubiegłym roku było to 44 tys. ton. Do Polski trafia głównie cukier z nowych państw członkowskich i z Niemiec.

W pierwszych trzech miesiącach wysłaliśmy (głównie na rynek unijny) 137,3 tys. ton cukru.Niskie ceny na rynkach światowych i malejące subwencje do eksportu poza Unię Europejską sprawiają, że bardziej opłaca się skorzystać z unijnej interwencji. Dotychczas we Francji, Belgii i Szwecji skupiono w ten sposób 247 tys. ton. Interwencji w UE nie prowadzono od 19 lat, w 1986 r. skupiono tylko 15 tys. ton cukru.

Czytaj więcej w Rzeczpospolitej


POWIĄZANE

W ochronie herbicydowej buraka cukrowego spodziewane są duże zmiany. Z zapowiedz...

W zeszłym tygodniu odbyło się posiedzenie zespołu negocjacyjnego Rady Związków P...

6 września 2022 roku rozpoczęła się kolejna kampania cukrownicza w Polsce. Związ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę