Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KSC zamknie mniejsze zakłady

16 maja 2005
Wygaszenie produkcji w dwóch cukrowniach w 2005 roku i w pięciu kolejnych zakładach w 2006 roku planuje Krajowa Spółka Cukrowa SA (KSC). Zarząd spółki podkreśla, że to niezbędny element wdrażanej restrukturyzacji spółki.

"Do kampanii 2005/2006 nie przystąpią zakłady "Janikowo" (woj. kujawsko-pomorskie) i "Opole" (woj. lubelskie), a kolejnych pięć oddziałów zostanie wygaszonych w przyszłym roku. Decyzja jest kolejnym etapem realizowanego od półtora roku programu głębokiej restrukturyzacji spółki, mającego poprawić jej kondycję ekonomiczną i konkurencyjność w stosunku do firm zagranicznych" - potwierdził w rozmowie rzecznik KSC Łukasz Wróblewski.

Przyjęty plan restrukturyzacji zakłada m.in. koncentrację produkcji w największych zakładach i stopniowe wygaszanie mniejszych i słabszych cukrowni, uzdrowienie finansów oraz inwestycje w nowe technologie i poprawę jakości produkcji. Przy wyborze cukrowni przeznaczonych do wygaszenia kierowano się analizą m.in. odległości od plantacji buraków, wyników techniczno-ekonomicznych oraz zdolności produkcyjnych i perspektyw rozwojowych.

"Mimo wygaszenia produkcji w dwóch zakładach, ich pracownicy będą nadal pracowali w koncernie, m.in. przy pozostawianych w zakładach liniach i obiektach związanych z magazynowaniem i konfekcjonowaniem cukru lub zostaną przesunięci do sąsiednich oddziałów. Osoby, które zdecydują się same odejść z pracy, mogą liczyć na odprawy finansowe w ramach wynegocjowanego w 2003 roku pakietu socjalnego" - podkreślił Łukasz Wróblewski.

Jak zapewnia zarząd KSC, wyłączenie dwóch oddziałów nie zmieni sytuacji plantatorów: będą oni nadal dostarczali buraki dla KSC Polski Cukier S.A, tylko ich surowiec będzie przerabiany w innych cukrowniach.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, niezależnie od decyzji o wyłączeniu w tym roku dwóch cukrowni, zarząd KSC zdecydował także o wygaszeniu kolejnych pięciu oddziałów w przyszłym roku. Do kampanii 2006/2007 nie przystąpią cukrownie: "Tuczno" (Kujawsko-Pomorskie), "Częstocice" (Świętokrzyskie), "Mała Wieś" (Mazowieckie), "Ostrowy" (Łódzkie) oraz "Wożuczyn" (Lubelskie).

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. jest największym w Polsce i dziewiątym w Unii Europejskiej producentem cukru, posiadającym blisko 40 proc. udziałów w krajowym rynku. Powstała w sierpniu 2002 roku, a w październiku 2003 roku przekształciła się w koncern, w skład którego wchodzi obecnie 26 oddziałów z siedmiu województw. KSC posiada także większość akcji w Cukrowni Leśmierz S.A.

POWIĄZANE

W ochronie herbicydowej buraka cukrowego spodziewane są duże zmiany. Z zapowiedz...

W zeszłym tygodniu odbyło się posiedzenie zespołu negocjacyjnego Rady Związków P...

6 września 2022 roku rozpoczęła się kolejna kampania cukrownicza w Polsce. Związ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę