BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

System Duo - innowacja w ochronie kukurydzy

26 stycznia 2009
Rolnicy, którzy jeszcze nie zetknęli się z technologią zwalczania chwastów w kukurydzy zwaną DUO SYSTEM,  mogą być zdziwieni, że do ochrony tej popularnej uprawy jednoliściennej proponowany jest herbicyd  do zwalczania … chwastów  jednoliściennych.  Tajemnica polega na tym, że koncern  BASF opracował innowacyjną technologię, gdzie zalecany herbicyd o nazwie FOCUS ULTRA 100EC należy stosować  w odniesieniu do odmian kukurydzy odpornych na działanie substancji aktywnej tego środka.

FOCUS ULTRA 100EC jest co prawda graminicydem, ale dzięki temu, że zawiera specyficzną substancję aktywną o nazwie cykloksydim, potrafi być bardzo skuteczny w zwalczaniu chwastów jednoliściennych  nie szkodząc jednak samej kukurydzy. Warunkiem jest wysiew odmiany, która jest  odporna na cykloksydim. Takich odmian jest coraz więcej. Obecnie lista zawiera 15 odmian (ich wykaz można znaleźć na stronie www.duosystem.pl). Są to wysokowydajne odmiany o doskonałych parametrach, które obejmują różne typy użytkowania i grupy wczesności.  Zostały one wyhodowane przy zastosowaniu konwencjonalnych metod hodowli, bez udziału modyfikacji genetycznych.  Firma BASF informuje, że  w najbliższej przyszłości ilość ta na pewno się zwiększy.

Oczywiście przy stosowaniu tego typu systemu należy uważać, aby nie zaaplikować środka FOCUS ULTRA 100EC  w innych odmianach kukurydzy. Dotyczy to głównie dużych gospodarstw, stosujących kilka odmian. Najlepiej  wtedy potraktować taką odmianę kukurydzy jak osobny gatunek i nie będzie wówczas kłopotu.  Firma BASF nazywa to odpowiednim „zarządzaniem uprawami”, a sprowadza się to w praktyce do wyraźnego zaznaczenia na polu obsianym różnymi odmianami kukurydzy miejsca zasiewu odmianą typu Duo.
Technologia Duo może okazać się bardzo przydatna również w gospodarstwach, które uprawiają kukurydzę na małych areałach. W takich gospodarstwach łatwo jest wysiać jedną odmianę na całym polu. Nie trzeba wówczas pamiętać lub zaznaczać, gdzie wysiana jest odmiana typu Duo.

POWIĄZANE

Na rynku mamy wysyp różnych struktur transakcji barterowych i joint venture, zaw...

Początek wiosny to czas lustracji zbóż ozimych. Ten krok pozwala na ocenę stanu ...

Wczoraj, Agrochem Puławy przedstawił nowy cennik nawozów który obowiązuje od 25 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę