aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jak rozpocząć walkę z chwastami? CHWASTOX–korzyści ze stosowania

2 kwietnia 2024
Jak rozpocząć walkę z chwastami? CHWASTOX–korzyści ze stosowania

Zima już prawie za nami. Do życia budzi się roślinność, a z nią, niestety, także chwasty. Aspektem szczególnie ważnym jest szybka eliminacja chwastów. Celem jest ochrona potencjału plonotwórczego uprawy, a więc eliminacja konkurencji o wodę, światło i składniki pokarmowe. Zabieg powinien być wykonany możliwie szybko po wznowieniu wegetacji, jeśli zostanie osiągnięta średnia temperatura ok. 100C.

Znanym od pokoleń, najpopularniejszym produktem ochrony roślin w Polsce jest CHWASTOX firmy CIECH Sarzyna. Spośród całej rodziny herbicydów z serii CHWASTOX, na wiosnę szczególnie warto zwrócić uwagę na CHWASTOX Turbo 340 SL. Skład produktu to połącznie dwóch substancji aktywnych z grupy regulatorów wzrostu dikamby i MCPA. Substancje uzupełniają się wzajemnie, co zapewnia bardzo szerokie spektrum zwalczanych chwastów dwuliściennych przy jednoczesnej  selektywności dla rośliny uprawnej.

CHWASTOX Turbo 340 SL pobierany jest przez liście rosnących chwastów. Efekty działania środka w sprzyjających warunkach atmosferycznych widoczne są już następnego dnia. Przejawiają się one w postaci deformacji liści i łodygi chwastów oraz szybkiego zahamowania ich wzrostu. Już po kliku dniach od wykonania zabiegu chwasty zaczynają „skręcać się” i zasychają. 

Szybkość i skuteczność działania jest bardzo ważną cechą produktu CHWASTOX Turbo 340 SL, ponieważ efektywnie ogranicza konkurencyjność chwastu w stosunku do rośliny uprawnej. W momencie zahamowania wzrostu chwasty ograniczają pobieranie składników pokarmowych, dzięki czemu są one dostępne dla rośliny uprawnej. Po zastosowaniu środka CHWASTOX Turbo 340 SL zostaną zwalczone wszystkie uciążliwe chwasty zbóż ozimych – przytulia czepna, komosa biała, mak polny, chaber bławatek, rdest powojowaty, rumian polny i maruna bezwonna.

Produkt najskuteczniej zwalcza chwasty znajdujące się we wczesnych fazach rozwojowych – od fazy siewki do 9 liści lub 9 okółków w przypadku przytuli czepnej. CHWASTOX Turbo 340 SL posiada rejestrację we wszystkich głównych gatunkach zbóż ozimych i jarych, to jest w pszenicy, pszenżycie, jęczmieniu, życie oraz w owsie. W oziminach można go w nich stosować w dawce 2,5 l/ha. Natomiast w zbożach jarych zalecana dawka to 2,0 l/ha CHWASTOX Turbo 340 SL. Zarówno w zbożach ozimych, jak i jarych zabieg herbicydowy należy wykonać od fazy początku krzewienia do jej fazy końcowej (BBCH 21-29).

CHWASTOX Turbo 340 SL znajduje zastosowanie jako pierwszy wybór w odchwaszczaniu zbóż ozimych i jarych lub jako produkt, który koryguje zabieg jesienny w którym były wykorzystane inne rozwiązania herbicydowe. CHWASTOX Turbo 340 SL nie stwarza zagrożenia dla upraw następczych.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników...

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę