Plantatorzy ziemniaka, pomidora i marchwi z dużym zainteresowaniem stosowali na swoich plantacjach herbicyd Sencor Liquid 600 SC w ubiegłym sezonie. To pierwsza na rynku płynna formulacja metrybuzyny, która pozwala na długotrwałe zabezpieczenie plantacji przed zachwaszczeniem, zarówno pierwotnym, jak i wtórnym.
Herbicyd Sencor Liquid 600 SC jest przeznaczony głównie do zwalczania dwuliściennych gatunków chwastów, ale także niektórych jednoliściennych w sposób przed i powschodowy. To wysokoskoncentrowany środek zawierający 600 g metrybuzyny w 1 litrze herbicydu. Metrybuzyna jest znaną substancją czynną, która należy do grupy inhibitorów fotosyntezy, a pobierana jest przez korzenie, jak i liście chwastów. Ze względu na uniwersalność działania i dużą selektywność można ją stosować zarówno przed jak i po wschodach rośliny uprawnej . Charakteryzuje się wysoką skutecznością w zwalczaniu najbardziej uciążliwych gatunków chwastów, które mogą utrudniać przeprowadzenie zbioru, zwiększając tym samym ilość bulw uszkodzonych i dalsze ubytki podczas ich przechowywania.
Czteroletnie badania herbicydu Sencor Liquid 600 SC przeprowadzone w IHAR – PIB w Boninie potwierdzają jego wysoką skuteczność chwastobójczą (rys. 1).
Rys. 1. Skuteczność zwalczania dominujących gatunków chwastów (średnia z 4 lat badań)
Nowa formulacja metrybuzyny jest wygodna i łatwa w użyciu oraz podczas sporządzania cieczy użytkowej. Natomiast niższa zawartość substancji czynnej (metrybuzyny) w litrze herbicydu powoduje, że mniejsza jej ilość jest wprowadzana do środowiska, co jest nie bez znaczenia w integrowanej ochronie roślin. Do dodatkowych zalet herbicydu Sencor Liquid 600 SC należy zaliczyć również:
- dużą łatwość odmierzenia ustalonej ilości środka;
- brak pylenia w trakcie przygotowania cieczy użytkowej;
- brak potrzeby wcześniejszego rozpuszczenia;
- łatwość i szybkość rozprowadzania w zbiorniku opryskiwacza;
- szybkie i dobre wymywanie z opakowań;
- brak tworzenia osadów na filtrach i ściankach opryskiwacza.
Podstawowy zakres stosowania
Sencoru Liquid 600 SC w uprawie ziemniaków przedstawia się następująco:
a) przed wschodami ziemniaka – po ostatecznym uformowaniu redlin (po aplikacji herbicydu nie wykonuje się żadnych zabiegów mechanicznych, by nie zniszczyć wytworzonej na powierzchni gleby tzw. warstwy ochronnej) w dawce 0,75 l/ha – 1,0 l/ha, przy czym niższą dawkę zaleca się stosować na glebach lekkich i średnich, a wyższą – na ciężkich, gliniastych;
b) po wschodach ziemniaka – gdy rośliny ziemniaka osiągną wysokość od 13 do 15 cm, a chwasty 4 cm w dawce 0,5 l/ha;
c) zabieg dzielony
0,3 l/ha – przedwschodowo i 0,2 l/ha powschodowo, przy czym odstęp pomiędzy poszczególnymi zabiegami musi wynosić co najmniej 7 dni.
W celu poszerzenia spektrum zwalczanych gatunków chwastów głównie jednoliściennych wieloletnich Sencor Liquid 600 SC możemy stosować w mieszaninach z zarejestrowanymi graminicydami w uprawie ziemniaków.
Przy stosowaniu metrybuzyny należy pamiętać o możliwości wystąpienia efektu fitotoksycznej reakcji, która najczęściej widoczna jest po aplikacji w terminie powschodowym. Najczęściej są to chlorotyczne lub nekrotyczne przebarwienia, które w produkcji nasiennej mogą utrudnić lub uniemożliwić selekcję negatywną poprzez maskowanie objawów chorób wirusowych (utrudnienia w ich identyfikacji), a w uprawie towarowej w skrajnych przypadkach spowodować spadek plonowania i wzrost udziału bulw najmniejszych (tzw. zdrobnienie bulw). W zależności od stopnia wrażliwości odmian plonowanie może obniżyć się od 5 do 60%, a u odmian o najwyższym stopniu wrażliwości może dojść do całkowitego zniszczenia plantacji.
W Zakładzie Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie przebadano już 50 odmian ziemniaka pod kątem wrażliwości na powschodowe stosowanie herbicydu Sencor Liquid 600 SC w dawce 0,5 l/ha (tab. 1).
Tab. 1
Objawy reakcji wrażliwości mają najczęściej charakter przemijający w czasie i nie wpływają na wielkość uzyskiwanego plonu (fot. 1)
Fot. 1 Przebarwienia blaszek liściowych po powschodowej aplikacji herbicydu Sencor Liquid 600 SC w dawce 0,5 l/ha
Należy jednak pamiętać, że odmiany z grupy o podwyższonej wrażliwości i bardzo wrażliwe mogą reagować znacznym spadkiem plonu.
W uprawie odmian o podwyższonej lub nieznanej wrażliwości oraz na plantacjach nasiennych – zaleca się stosowanie metrybuzyny wyłącznie w terminie przed wschodami ziemniaka.
9466193
1