Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Oryginalne znaczy pewne - jak uniknąć podrabianych środków ochrony roślin

3 grudnia 2015
Na rynku środków ochrony roślin sprzedawanych jest coraz więcej podrabianych produktów i z roku na rok stanowią one coraz poważniejsze zagrożenie. Takie nielegalne produkty nie są rejestrowane w Polsce, co oznacza, że są niebadanymi a w związku z tym bardzo niebezpiecznymi preparatami nieznanego pochodzenia i o niewiadomym składzie.
Niestety, temat podrabianych środków ochrony roślin jest jeszcze tematem zbyt mało nagłośnionym, co jest wygodne i bezpieczne dla fałszerzy, ponieważ w tej sytuacji mogą oni jeszcze stosunkowo łatwo wprowadzać na rynek podrabiane produkty. Jednocześnie praktyka pokazuje, że producenci podróbek nie przestrzegają żadnych reżimów jakościowych, dlatego ich produkty często zawierają substancje toksyczne, wręcz zabronione na terenie Unii Europejskiej, stanowiące wiele różnych zagrożeń:

Zagrożenia dla rolnika/użytkownika
W efekcie rosnącej sprzedaży podrabianych środków ochrony roślin tracą przede wszystkim rolnicy, gdyż podrabiane produkty nie działają, często niszczą uprawy powodując duże straty finansowe w formie strat w plonach, a czasem nawet doprowadzają do poważnych uszkodzeń sprzętu rolniczego. Ze względu na to, że podróbki zwykle zawierają bardzo niebezpieczne i toksyczne substancje, mają bezpośredni negatywny wpływ na zdrowie użytkowników (działają rakotwórczo). Tak więc podrobione środki ochrony roślin najczęściej nie rozwiązują problemów na polu i jednocześnie narażają osoby, które maja z nimi kontakt, na utratę zdrowia. Patrząc na całość kosztów i ponoszone ryzyko są to rozwiązania bardzo drogie i co należy podkreślić, niezgodne z prawem.

Zagrożenia dla środowiska naturalnego i dla zdrowia konsumentów
Niebezpieczne i toksyczne substancje w składach podróbek są także zagrożeniem dla środowiska naturalnego, jeśli np. zalegają w glebie lub trafią do wody gruntowej. Poza tym, bezpośrednie zagrożenie dla nas wszystkich polega na tym, że toksyczne substancje są przez nas - konsumentów pobierane do organizmu w formie pozostałości w uprawach. Szczególnie niebezpieczne jest to w ochronie upraw sadowniczych i warzywniczych, gdzie stosuje się środki ochrony roślin z krótkimi okresami karencji.

Wiemy, że identyfikacja podróbek nie zawsze jest łatwa, szczególnie ze względu na to, że fałszerzy coraz dokładniej potrafią podrabiać opakowania oryginalnych produktów. Niemniej jednak, patrząc na ww. zagrożenia bardzo istotne jest, aby unikać zakupu nielegalnych i, co z tym związane, niebezpiecznych produktów. W związku z tym, przed zakupem należy pamiętać o następujących aspektach:

Aby uniknąć zakupu podróbek należy:
  • Kupować preparaty tylko w autoryzowanych punktach handlowych.
  • Zawsze prosić sprzedawcę o dokument poświadczający zakup (np. faktura zakupu).
  • Kupować preparaty wyłącznie w oryginalnych opakowaniach, posiadających etykietę w języku polskim, zabezpieczenia i szczegółowe dane na temat producenta.

Do łatwiejszej identyfikacji oryginalnych produktów na opakowaniach produktów firmy Bayer znajdują się następujące cechy charakterystyczne:


Aby zobaczyć tę ilustrację w większym rozmiarze kliknij na powyższym obrazku

Dodatkowe aspekty mogące wskazywać na podejrzane pochodzenie produktów oferowanych na rynku:
  • Środki o wyjątkowo atrakcyjnych (niskich) cenach.
  • Preparaty z etykietami w językach obcych np. po Rosyjsku czy Ukraińsku. Ich sprzedawcy twierdzą, że są to oryginalne produkty przywiezione z tych krajów, ponieważ tam ceny są niższe. Niestety, większość takich produktów to podróbki.
  • Środki, które generalnie nie są oferowane na wolnym rynku, takie, jak np. zaprawa kukurydziana Mesurol® 500 FS: Ten środek jest wyłącznie dostępny na nasionach kwalifikowanych kukurydzy. Zatem Mesurol 500 FS oferowany na wolnym rynku jest zawsze podróbką!

Jak reagować?

Jeśli kupiony w dobrej wierze preparat okaże się podróbką, należy niezwłocznie powiadomić producenta oryginalnego produktu, Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) oraz policję. Nasza bierność jest zachętą do działania dla fałszerzy.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących oryginalności środka ochrony roślin firmy Bayer, zawsze jesteśmy do Państwa dyspozycji. Wystarczy skontaktować się z przedstawicielem handlowym firmy Bayer lub z numerem 883 373 913 z prośbą o weryfikację oryginalności produktu. W niektórych przypadkach istnieje również możliwość przeprowadzenia analizy produktu w naszym laboratorium. Więcej informacji na temat walki z podróbkami znajduje się na stronie internetowej www.grunttobezpieczenstwo.pl.

Gorąco zachęcamy do współpracy w walce z podróbkami, ponieważ musimy pamiętać, że nasza bierność w tym zakresie tylko rozzuchwala fałszerzy!






POWIĄZANE

Zima już prawie za nami. Do życia budzi się roślinność, a z nią, niestety, także...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...

Na rynku mamy wysyp różnych struktur transakcji barterowych i joint venture, zaw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę