aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jesienne zwalczanie chwastów w zbożach – Glean 75 WG

24 grudnia 2015
Jednym z najważniejszych czynników decydujących o wysokości, a dzisiaj również o jakości uzyskiwanych plonów zbóż jest ochrona tych upraw przed różnymi agrofagami, w tym także przed chwastami. Wieloletnie obserwacje pól uprawowych powadzone w zmiennych warunkach glebowo-klimatycznych wykazały, że około 25% powierzchni pól obsianych zbożami ozimymi zachwaszczona jest w stopniu średnim, 35% w stopniu dużym, a 10% w stopniu masowym. W nowoczesnej technologii uprawy zbóż problem zachwaszczenia rozwiązywany jest w sposób zintegrowany, w którym jednym z elementów jest stosowanie nowoczesnych herbicydów.
Wiele gatunków chwastów występujących w zasiewach roślin zbożowych odznacza się dużą plennością oraz szkodliwością wymagając zdecydowanego ich zwalczania. Kilkuletnie badania potwierdzają dominację w uprawie zbóż niektórych gatunków chwastów. Do gatunków tych należą z klasy roślin dwuliściennych: przytulia czepna (Galium aparine), rumiany (Anthemis sp.), rumianki (Matricaria sp.), chaber bławatek (Centaurea cyanus), gwiazdnica pospolita (Stellaria media), ostrożeń polny (Cirsium arvense), fiołek polny (Viola arvensis), mak polny (Papaver rhoeas), jasnoty (Lamium sp.), tasznik pospolity (Capsella bursa-pastoris), przetaczniki (Veronica sp.) i samosiewy rzepaku (Brassica napus). Wschody tych gatunków chwastów obserwuje się w okresie jesiennym, a część z nich może kiełkować również wiosną. Do najgroźniejszych chwastów jednoliściennych występujących w zbożach ozimych należy miotła zbożowa (Apera spica-venti) występująca na prawie 80% powierzchni pól uprawnych obsianych zbożami. Regionalnie z chwastów jednoliściennych występują takie gatunki jak wyczyniec polny (Alopecurus myosuroides) i tomka oścista (Anthoxantum aristatum) oraz wiechlina roczna (Poa annua).
Badania prowadzone między innymi w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu dowiodły, że skuteczność jesiennych zabiegów przeciwko chwastom w zbożach ozimych, mierzona wartością uratowanego plonu, jest wyższa w porównaniu do wiosennego stosowania herbicydów, w szczególności, gdy na polu dominuje miotła zbożowa, przytulia czepna i fiołek polny. Jeśli jesienią we wcześniej sianych zbożach nie zastosuje się preparatów to wiosną mogą wystąpić trudności w terminowym ich użyciu ze względu na warunki pogodowe i trudności wyjazdu na pole oraz można spodziewać się słabszej skuteczności chwastobójczej ze względu na zaawansowane fazy rozwojowe chwastów.
W szerokim asortymencie preparatów zalecanych do zwalczania zarówno gatunków jedno- i dwuliściennych w zbożach ozimych wymienić należy preparat Glean 75 WG. Jest to środek uniwersalny o bardzo szerokim spektrum zwalczania chwastów, w tym gatunków wymienionych wyżej jako dominujących w zbożach ozimych. Herbicyd Glean 75 WG skutecznie chroni plantację zbóż ozimych przed chwastami w okresie ich krytycznej wrażliwości na zachwaszczenie. Najlepszy efekt chwastobójczy uzyskuje się stosując ten środek we wczesnych fazach rozwojowych chwastów, to jest w czasie kiełkowania lub krótko po ich wschodach - w fazie siewek. Jeśli na polu występują w dużej ilości średnio wrażliwe gatunki chwastów na ten preparat np. fiołek polny, przetacznik perski czy wyczyniec polny to można go stosować w mieszankach z preparatem zawierającym np. diflufenikan i izoproturon (Legato Plus 600 SC).
Wielu producentów, co potwierdziły badania i doświadczenia polowe prowadzone w różnych warunkach środowiskowych, przekonało się do skuteczności tego preparatu, ponieważ posiada on zdolność zwalczania szerokiego spektrum chwastów dwuliściennych oraz miotły zbożowej, jest oryginalnie formułowany zapewniając wysoką jakość techniczną, a ponadto, co jest nie bez znaczenia umiarkowaną cenę wśród preparatów przeznaczonych do skutecznego jesiennego zwalczania chwastów w zbożach.
Należy, zatem stwierdzić, że jesienne stosowanie herbicydów, w tym preparatu Glean 75 WG powoduje wczesne wyeliminowanie chwastów, uzyskanie lepszej skuteczności chwastobójczej, można zwalczać jednym preparatem lub stosowanym w mieszankach gatunki jedno- i dwuliścienne oraz lepiej rozplanować prace w gospodarstwie.

POWIĄZANE

Zima już prawie za nami. Do życia budzi się roślinność, a z nią, niestety, także...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...

Na rynku mamy wysyp różnych struktur transakcji barterowych i joint venture, zaw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę