aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

BASF przedstawia: CAPALO - najmocniejsze ogniwo ochrony

27 stycznia 2008
Mamy wielką satysfakcję, prezentując Państwu zupełnie nowy fungicyd do zwalczania chorób w zbożach. Satysfakcja ta jest tym większa, że Capalo 337,5 SE kryje w sobie szereg unikalnych właściwości i możliwości, które sprawiają, że fungicyd ten wyznacza nowy standard w zwalczaniu chorób roślin zbożowych.

Fungicyd zbożowy Capalo to:
- trzy substancje aktywne: epoksykonazol, fenpropimorf i absolutna nowość metrafenon.
- zwalczanie wszystkich ważnych chorób zbóż: chorób podstawy źdźbła, mączniaka, rdzy, septorioz, rynchosporiozy, plamistości siatkowej.
- szybka, skuteczna i długotrwała ochrona;
- wysokie plony zbóż najwyższej jakości.

Co zawiera Capalo?
Trzy substancje aktywne:
- epoksykonazol- najbardziej efektywny tiazol w historii ochrony zbóż;
- fenpropimorf- wiodąca substancja z grupy morfolin;
- METRAFENON- substancja z nowej grupy benzofenonów i absolutna nowość w ochronie zbóż.
 
Formulacja Capalo
Pierwszy „rzut oka” na etykietę rejestracyjną- Capalo to nic innego jak koncentrat w postaci zawiesino- emulsji do rozcieńczania z wodą. I teoretycznie na tym można by poprzestać.  Jednakże jakość formulacji tego fungicydu powoduje, że w tym wypadku można mówić o wspomnianych już nowych standardach, tym razem użytkowych. Wyjątkowe cechy użytkowe formulacji powodują, że:
- kropla cieczy użytkowej przylega znacznie większą powierzchnią do blaszki liściowej;
- ciecz użytkowa
Zaaplikowana na powierzchnię rośliny charakteryzuje się niezmiernie dużą odpornością na zmywanie.
Konsekwencją tych cech jest bardzo szybkie wnikanie substancji aktywnych do rośliny i szybkie rozpoczęcie działania fungicydowego

Sposób działania fungicydu Capalo
Jak już wspomniano, Capalo składa się z trzech uzupełniających się w działaniu substancji aktywnych.

Epoksykonazol- jeden z najnowszych i najbardziej aktywnych związków z grupy triazoli. Jego wysoka skuteczność wynika nie tylko z efektywnego działania na poziomie komórkowym patogena ale także ze sposobu przemieszczania się w roślinie. W odróżnieniu od innych triazoli epoksykonazol przemieszcza się równomiernie w liściach zbóż ku ich wierzchołkom, zapewniając ciągłą i stabilną ochronę na całej powierzchni blaszki liściowej przez długi czas.

Fenpropimorf- należy do grupy morfolin. Działa systemicznie w roślinie, charakteryzuje się dobrym wchłanianiem i działaniem również w niskich temperaturach. Jego obecność w formulacji wpływa korzystnie m.in. na transport epoksykonazolu.

Metrafenon- oddziałuje na wegetatywne i generatywne stadia rozwojowe grzyba, co uniemożliwia jego przemiany i rozrost. Metrafenon blokuje powstawanie strzępek infekcyjnych i zarodnikowanie na powierzchni liścia. Blokuje również rozwój oraz niszczy strzępki penetrujące wewnątrz tkanek liścia. Związane to jest głównie z zaburzaniem transportu fitobiałek aktyn w stożkach wzrostu strzępek grzyba, a szczególnie w strzępkach infekcyjnych. Substancja działa w roślinie systemicznie. Po zabiegu jest bardzo szybko przemieszczana w roślinie.Capalo- wynik doświadczeń

Zamieszczone obok wyniki trudno pozostawić bez komentarza. Podobnie jak w przypadku cech użytkowych Capalo, tak również w przypadku zwalczania chorób oraz plonowania mamy do czynienia z zupełnie nowymi standardami. Capalo jest bowiem produktem, który jednocześnie zwalcza choroby podstawy źdźbła oraz mączniaka prawdziwego (w połączeniu z wyjątkowo długim działaniem), ale także doskonale walczy z patogenami występującymi na liściach czy kłosach wielu gatunków zbóż.

Jakie choroby zwalcza Capalo?

Jeżeli jeden fungicyd zawiera trzy substancje aktywne, które stanowią dla siebie z jednej strony uzupełnienie, a z drugiej- wzajemnie wspomagają swoje działanie a do tego dodamy unikalne właściwości użytkowe, to trudno być zaskoczonym, że ...Zalecenia i terminy stosowania

Ze względu na zakres zwalczania chorób oraz opisane wcześniej właściwości użytkowe Capalo może być stosowane zarówno we wczesnych fazach rozwojowych zbóż jak i później, kiedy celem jest ochrona górnych liści zbóż i kłosa. Wszystko zależy  od celu jaki chcemy osiągnąć, oraz od sytuacji jaką mamy do czynienia w uprawach zbożowych.

Jedno jest pewne- w każdej sytuacji Capalo zapewni efektywne i długie działanie, które znajdzie odzwierciedlenie w wysokości plonowania.

W sytuacjach, w których uważacie Państwo, że jeden zabieg nie jest wystarczający, tzn. kiedy:
- zboża uprawiane są na stanowiskach o większym potencjale plonowania (głównie pszenica);
-chcemy osiągnąć nie tylko wysoki plon, ale również o dobrych parametrach jakościowych;
-mamy do czynienia z dużą presją chorób w trakcie całego sezonu wegetacyjnego.
polecamy zaplanowanie i wykonanie systemu ochrony składającego się z dwóch zabiegów. Do pierwszego zabiegu rekomendujemy Państwu Capalo .Z kolei Duett Ultra 497 S.C. na pewno bardzo dobrze sprawdzi się w ochronie górnych liści i kłosa.

System z Duett Ultra:
Capalo, faza 29-37, dawka 1,5l/ha
I Duett Ultra, faza 37-59, dawka 05-06 l/ha

Na końcu liczy się plon

Końcowym efektem starań dokładanych podczas całej wegetacji jest plon- jego wielkość i jakość. Można ponieść wiele nakładów związanych z uprawą zboża- począwszy od uprawy gleby, a na końcowym nawożeniu skończywszy- a efekt nie zawsze będzie zadowalający. Czasami jest to spowodowane zupełnym brakiem zastosowania ochrony fungicydowej lub jej niewłaściwym doborem. Jak ważny stanowi to element całej technologii uprawy, pokazuje wykres na sąsiedniej stronie, wskazujący, jak Capalo jest pomocne w uzyskaniu optymalnego efektu końcowego.POWIĄZANE

Zima już prawie za nami. Do życia budzi się roślinność, a z nią, niestety, także...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...

Na rynku mamy wysyp różnych struktur transakcji barterowych i joint venture, zaw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę