Zlikwidowanie kwotowania mleka spowoduje ,,wypadanie'' z rynku małych producentów
21 listopada 2011
Prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemar Broś odniósł się do unijnej polityki rolnej dotyczącej sektora mleczarstwa. W jego opinii, Komisja Europejska nie powinna likwidować wszystkich instrumentów interwencji rynkowej, w przypadku rynku mleka, powinny być utrzymane dopłaty do eksportu, a także zakupy interwencyjne mleka w proszku i masła.
Jak poinformował wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk, Polska opowiada się za utrzymaniem limitowania produkcji mleka w UE do 2020 roku. KE zaproponowała likwidację kwot po 2015 r. Zlikwidowanie kwotowania tej produkcji spowoduje "wypadanie" z rynku małych producentów, zwłaszcza podczas kryzysu. W naszym kraju mleko produkuje 168 tys. gospodarstw rolnych.
Broś przypomniał, że limitowanie produkcji wprowadzono w UE, by uregulować rynek w sytuacji nadprodukcji mleka. "W moim przekonaniu okres kwotowania powinien być przedłużony" - mówił. Uważa on, że zniesienie limitów spowoduje wzrost produkcji mleka w silniejszych gospodarstwach w krajach Europy Zachodniej, natomiast zmniejszy produkcję w Polsce i prawdopodobnie spowoduje, że nasi przetwórcy będą kupowali ten surowiec za granicą.