Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Złączyło ich mleko

6 maja 2004

Rolnicza spółdzielnia mleczarska w Radomiu przyjęła gorzowską mleczarnię do holdingu, który łącznie przerabia pół miliona litrów mleka dziennie.

- Rozmowy na temat połączenia prowadziliśmy od grudnia 2003 r. i od początku wpadliśmy sobie w oko – mówi Teresa Dubiel, dyrektor zakładu mleczarskiego w Gorzowie.

Radomski Rolmlecz już w latach 90. przejmować zaczął mniejsze mleczarnie w kraju. Obecnie z Gorzowem ma ich 10 – od Grójca i Zwolenia, poprzez Dębicę i Mielec, po Gniezno i Poznań. Ma 7 tys. udziałowców, dostawców mleka. Grupa skupuje i przerabia codziennie ok. 500 tys. litrów. Produkuje niemal wszystkie mleczne wyroby, z wyjątkiem lodów i mleka skondensowanego. Każdy z zakładów holdingu specjalizuje się w wybranych produktach.
- Gorzów nadal będzie produkował mleko w proszku, masło i napoje mleczne. Zrezygnujemy natomiast z produkcji twarogu – mówi T. Dubiel. – Zwiększamy już przerób mleka, którego nadwyżki dostajemy z Gniezna i Poznania. Napoje mleczne produkować będziemy na trzy zmiany, dlatego przyjmujemy do pracy nowych ludzi.
Mleczarnia w Radomiu może sprzedawać swoje wyroby na rynkach unijnych. Pozostałe zakłady, w tym Gorzów, mają do końca 2006 r. czas na uzyskanie eksportowego certyfikatu.
- Będziemy chcieli wcześniej spełnić unijne wymogi – zapowiada T. Dubiel. – Inwestujemy już sporo z własnych funduszy i dotacji Sapard, teraz pomoże nam w inwestycjach Radom.

Próby tworzenia holdingu mleczarni lubuskich trwały kilka lat. Nic z nich nie wyszło, bo nikt nie chciał podporządkować się drugiemu, ani też zrezygnować z części produkowanych wyrobów.
- Dziś połączenie lubuskich mleczarni jest już nierealne i pozostanie im tylko szukanie silnych partnerów w kraju – mówi Jan Rydzanicz, dyrektor wydziału rolnictwa Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Słabych ekonomicznie mleczarni nie stać będzie na utrzymanie wysokiej jakości wyrobów i płacenie rolnikom dobrych cen za mleko. A wtedy skup mleka przejmą odbiorcy z Niemiec, którzy już szukają dostawców w woj. lubuskim.


POWIĄZANE

Po wybuchu choroby niebieskiego języka w Europie w 2023 r., wirus choroby niebie...

21 października br. OSM Piątnica rozpoczyna kampanię promującą śmietanę 18%. W s...

Pracownicy z terenów objętych powodzią zaczynają masowo sięgać po zwolnienia lek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę