Potencjał do wzrostu cen artykułów mleczarskich istnieje na rynku wspólnotowym.
W grudniu 2008 r., pomimo braku formalnych zachęt do zwiększania sprzedaży w postaci np. dopłat do eksportu, nastąpiło wyraźne ożywienie w wymianie handlowej mlekiem w proszku. Unijna sprzedaż OMP na rynki trzecie wzrosła w relacji miesięcznej ponad 4-krotnie do 20,5 tys. ton, kształtując się na poziomie ponad 2-krotnie wyższym wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Niemniej, w ciągu całego 2008 r. wartość eksportu ukształtowała się na poziomie 176,6 tys. ton, tj. o ponad 12% niższym w relacji rocznej.
W grudniu zwiększył się także wywóz PMP – o około 62% wobec listopada ubiegłego roku i ponad 2-krotnie rok do roku. Na przestrzeni 2008 r. eksport PMP wzrósł o 32% do 480,9 tys. ton. Na niskim poziomie utrzymuje się natomiast wywóz masła, który w ubiegłym roku spadł o 29% do 115,9 tys. ton.
W 2009 r. wsparciem stały się dopłaty do eksportu, niemniej dopiero pod koniec lutego refundacje ze stałą, ustaloną z góry stawką (55 EUR/100 kg), wyrównały różnice pomiędzy cenami unijnymi, a notowanymi w portach Oceanii.
Niewielkie możliwości sprzedaży masła skutkowały dużym zainteresowaniem dopłatami do prywatnego przechowywania oraz skupem interwencyjnym, który ruszył 1 marca bieżącego roku. W efekcie już w pierwszym tygodniu marca osiągnięto roczny limit 30 tys. ton masła, skupowanego po stałej cenie. Od tego momentu rusza interwencyjny skup masła w trybie przetargowym.