Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wojna producentów twarożków z "kremem twarożkowym"

2 września 2003

Koalicja trzech producentów serków twarogowych zarzuca Unileverowi, który z powodzeniem sprzedaje "krem twarożkowy" "Rama Creme Bonjour", że wprowadza klientów błąd. - Nie twierdzimy, że nasz produkt jest serem twarogowym. To krem - odpiera Unilever.

Do sądu przeciw Unileverowi wystąpiło wspólnie trzech producentów serków: niemiecki Hochland wytwarzający m.in. serek"Almette", Mazowiecka Spółdzielnia Mleczarska Ostrowia produkująca serki "Ostrowia" oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy, która sprzedaje "Serek Wiejski". 

W lutym ubiegłego roku na rynek trafił "Rama Creme Bonjour", produkowany w Czechach przez koncern Unilever. Szeroko reklamowany"Bonjour" szybko podbił rynek. Tymczasem trzech producentów serów twarogowych wystąpiło przeciw Unileverowi do sądu. Przede wszystkim żądają zakazania sprzedaży "Rama Creme Bonjour" pod nazwą "krem twarożkowy" lub innymi nazwami sugerującymi, że głównym składnikiem produktu jest twaróg oraz reklamy używającej słów "twarożkowy", lub "twarożek". Domagają się także, by Unilever przeprosił ma łamach "Gazety Wyborczej" wprowadzonych w błąd konsumentów oraz zapłacił każdej z firm po 30 tys. zł. 

Zdaniem konkurentów Unilevera kremu "Bonjour" nie można zaliczyć do twarogów, ponieważ połowę masy serka stanowi maślanka. Odtłuszczony twaróg to ok. jedna czwarta zawartości, mniej więcej tyle samo stanowią tłuszcze i oleje roślinne, do tego dochodzą jeszcze przyprawy. 

Nazwa "krem twarożkowy" wprowadza więc konsumentów w błąd wywołując u nich skojarzenia z twarogiem. Słowo "krem" nie oznacza niczego poza konsystencją produktu. 

Jeżeli więc odbiorca spotyka się na przykład z nazwą "krem twarogowy" to tylko słowo "twarogowy" informuje go o składzie i zawartości. Może spodziewać się twarogu o kremowej konsystencji – przekonuje adwokat Maciej Łaszczuk, pełnomocnik trzech firm, które wystapiły przeciw Unileverowi. Podobnego zdania jest językoznawca, na którego powołują się firmy. 

Zdaniem Łaszczuka "Bonjour" jest raczej margaryną smakową z dodatkiem maślanki i odtłuszczonego twarogu. 

Unilever uważa, że pozew jest bezzasadny. Firma powołuje się przede wszystkim na prawomocne postanowienie sądu, który oddalił wniosek powodów o wydanie tzw. zarządzenia tymczasowego. Serkowa koalicja chciała zakazać Unileverowi używania nazwy "krem twarożkowy" w trakcie procesu. Nie zostało uprawdopodobnione, że stosowanie nazwy "krem twarożkowy" stoi w sprzeczności z jego składem – uznał sąd i oddalił ten wniosek.

Według Unilevera jego produkt nie jest sprzeczny także z polską normą dla twarogu, ponieważ nie obejmuje ona "kremu twarożkowego". 

Używanie pojęcia "krem twarożkowy" miało na celu bliższe poinformowanie klienta, że w kupowanym produkcie wyróżniającym się składnikiem, decydującym o cechach smakowych jest twarożek – odpiera zarzuty adwokat Andrzej Tomaszek, pełnomocnik Unilevera. Dla oznaczenia kremu nigdy nie używała nazwy "twaróg", czy "ser twarogowy". Unilever zapewnia też, że nie wprowadza klientów w błąd, bo na opakowaniu jest szczegółowy opis poszczególnych składników produktu. 

Nie wiadomo kiedy proces się zakończy. Właścicielka sklepu spożywczego, która składała zeznania na ostatniej rozprawie powiedziała, że klienci najczęściej nazywali krem Bonjour "serkiem". Zresztą leżał on zazwyczaj w chłodni z nabiałem, w sąsiedztwie innych serków do smarowania pieczywa. Przesłuchiwana w charakterze świadka zatrudniona w Unileverze specjalistka od normalizacji stwierdziła natomiast, że "Rama Creme Bonjour" jest produktem z pogranicza branż spożywczych. Z definicji nie jest wyrobem mleczarskim, choć wykazuje "cechy charakterystyczne dla produktów tego segmentu".


POWIĄZANE

Po wybuchu choroby niebieskiego języka w Europie w 2023 r., wirus choroby niebie...

21 października br. OSM Piątnica rozpoczyna kampanię promującą śmietanę 18%. W s...

Pracownicy z terenów objętych powodzią zaczynają masowo sięgać po zwolnienia lek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę