Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wniosek o dodatkowy limit produkcji mleka

19 grudnia 2005

Resort rolnictwa wysłał w tym tygodniu wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie uruchomienia tzw. rezerwy restrukturyzacyjnej, która pozwoliłaby na zwiększenie produkcji mleka w Polsce - poinformowała w czwartek PAP dyrektor biura prasowego Małgorzata Książyk.

Jak wyjaśniła, wraz z wnioskiem o zwiększenie limitu produkcji mleka o ponad 416 tys. ton, wysłano raport dotyczący rynku mleka w Polsce. Wykazuje on m.in. zwiększenie produkcji mleka i przetworów mlecznych na rynek, co jest warunkiem uruchomienie dodatkowego limitu.

Kwota mleczna to przydzielony limit produkcji mleka, czyli ilość mleka wyprodukowana w ciągu roku, którą producent może wprowadzić do obrotu.

Polsce został przyznany w Traktacie Akcesyjnym limit produkcji mleka w wysokości 8,5 mln ton. Kwoty te zostały całkowicie rozdzielone; obecnie została już także wyczerpana rezerwa kwoty mlecznej.

Według Agencji Rynku Rolnego (ARR), ostatnie wnioski o przydział dodatkowego limitu były zrealizowane w listopadzie. W dyspozycji ARR pozostało ok. 28 tys. ton rezerwy.

Książyk poinformowała, że przygotowywany jest także wniosek w sprawie zamiany kwoty bezpośredniej na kwotę hurtową. Polska ma niewykorzystaną dużą część kwoty bezpośredniej. Jak podała ARR, obecnie jest jeszcze do rozdziału ok. 130 tys. ton tej kwoty.

Kwoty produkcji mleka dzielą się na dwa rodzaje: dla dostawców bezpośrednich - czyli rolników, którzy wprowadzają mleko na rynek bezpośrednio, np. na targ, oraz kwoty dla dostawców hurtowych - czyli rolników, którzy sprzedają mleko do mleczarni.

Do 31 grudnia 2005 r. istnieje jednakże możliwość zamiany indywidualnych ilości bezpośrednich kwot mlecznych na kwotę hurtową. W tym celu wystarczy złożyć wniosek do ARR.

Według szacunków ARR, Polska może przekroczyć limit produkcji nawet o 400-500 tys. ton. Za przekroczenie przyznanej Polsce kwoty grożą kary. Za mleko wyprodukowane ponad normę Polska będzie musiała zapłacić ok. 1,2 zł od litra (0,31 euro za litr). W przypadku przekroczenia limitu o 500 mln ton kary mogą sięgnąć 150 mln euro. Będą one nałożone na producentów mleka, czyli rolników.

Obecnie mleczarnie pobierają zaliczki od rolników, którzy przekraczają przyznane im limity w wysokości 20 groszy od litra mleka.


POWIĄZANE

Po wybuchu choroby niebieskiego języka w Europie w 2023 r., wirus choroby niebie...

21 października br. OSM Piątnica rozpoczyna kampanię promującą śmietanę 18%. W s...

Pracownicy z terenów objętych powodzią zaczynają masowo sięgać po zwolnienia lek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę