Wszystkich niepokoi obecna sytuacja w jakiej znaleźli się producenci mleka. Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wnioskuje aby zrobić wszystko, użyć wszelkich koniecznych mechanizmów w celu zredukowania lub całkowitego wyeliminowania płacenia kar przez producentów mleka, którzy przekroczyli posiadane limity produkcji.
Między innymi poczynić starania w Komisji Europejskiej w celu uruchomienia rezerwy restrukturyzacyjnej, dokonać na szczeblu krajowym konwersji nierozdysponowanej krajowej rezerwy krajowej ilości referencyjnej przeznaczonej dla dostawców bezpośrednich na ilości referencyjne dla dostawców hurtowych.
Co więcej Zarząd IRWŁ stanowczo opowiedział się przeciwko zniesieniu regionalizacji w obrocie indywidualnymi ilościami referencyjnymi, tj. wprowadzenia możliwości zawierania umowy zbycia lub umowy oddania w używanie (dzierżawy) indywidualnych ilości referencyjnych pomiędzy producentami, których miejsca zamieszkania bądź siedziby znajdują się na terenie działania różnych oddziałów terenowych ARR.
W województwie łódzkim może to doprowadzić do spadku ilości dostawców mleka a w konsekwencji do zamykania podmiotów skupujących, które będą miały problemy z pozyskiwaniem surowca do własnej produkcji. Uwolnienie tychże transferów spowoduje zdaniem Zarządu izby niepotrzebny chaos, wywoła manipulacje na rynku i zahamuje rozpoczętą restrukturyzację sektora produkcji mleka.