Mlekovita, światowy lider serowarstwa, nadal dynamicznie rozwija i umacnia pozycję rynkową w segmencie serów konfekcjonowanych.W ostatnich dniach uruchomiono kolejną, już ósmą linię produkcyjną, zlokalizowaną w Wysokiem Mazowieckiem, w otwartej w listopadzie 2010 roku, największej na świecie fabryce konfekcjonowania sera.
Jest to specjalistyczna linia służąca do konfekcjonowania sera w wiórki różnej wielkości oraz tzw. kostkę, wyposażona w wagę oraz część pakującą w torebki o gramaturach odpowiednich zarówno dla klientów detalicznych jak również segmentu HoReCa – głównie pizzerii.
Umożliwia wiórkowanie i kostkowanie: serów twardych (w tym np. sera CHEDDAR – którego Mlekovita jest jedynym producentem w Polsce, a który według opinii ekspertów, ze względu na jego walory, smak oraz strukturę jest najlepszym serem służącym do zapiekania), serów Mozzarella oraz innych gatunków serów twardych dojrzewających typu holenderskiego i szwajcarskiego.
Linia posiada funkcje samodzielnego pakowania poszczególnych gatunków serów oraz ich mieszania w ustalonych proporcjach i konfiguracjach.
Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej MLEKOVITA Dariusz Sapiński podsumowując nową inwestycje mówi: - Jestem przekonany, że jest to inwestycja potrzebna nie tylko dla MLEKOVITY, ale także dla naszego miasta i całego regionu. Zwiększając zdolności produkcyjne firmy, zwiększamy produkcję mleka, co oznacza wzrost dochodów naszych rolników. Można powiedzieć że na ziemi wysokomazowieckiej nic tak dobrze nie wyszło jak produkcja mleka. Jest to nasza duma z której powinniśmy się cieszyć i o która powinniśmy dbać, nawet jak jesteśmy spoza branży. Rozwój tego regionu w dużym stopniu uzależniony jest od mleka. Specjalizacja Podlasia w produkcji mleczarskiej to dobry krok w poszukiwaniu własnej tożsamości gospodarczej regionu.
Wartość inwestycji zwiększyła do 54 mln PLN ubiegłoroczną inwestycję w FABRYKĘ KONFEKCJONOWANIA SERA i została sfinansowana ze środków własnych (linia do wiórkowania i kostkowania kosztowała MLEKOVITĘ ponad 4 mln PLN). Ważny jest także aspekt społeczny, gdyż zwiększono dotychczasowe zatrudnienie do 200 osób, tworząc 20 nowych miejsc pracy.
W zakładach grupy kapitałowej MLEKOVITA produkowane są sery twarde oraz miękkie. Przez lata rozwoju firmy udoskonalano receptury, technologie oraz modernizowano park maszynowy, aby zaspokoić potrzeby rynku nie tylko wewnętrznego, ale również światowego.
MLEKOVITA gwarantując najwyższą jakość i bogactwo asortymentu zdobyła rzesze wiernych klientów. Według niezależnych badań sery firmy MLEKOVITA są najpopularniejszymi kupowanymi przez konsumentów i posiadają największy udział rynkowy wśród wszystkich producentów. Udziały MLEKOVITY wraz z podmiotami zależnymi w rynku serów twardych dojrzewających stanowią obecnie ponad 35 % .
Sery z MLEKOVITY to starannie wytworzone produkty o wysokiej zawartości potrzebnych dla organizmu związków mineralnych i witamin. Zawierają więcej witamin A, D, B2 i B12 oraz większą ilość witamin niż większość artykułów spożywczych. Zawierają około sześć razy więcej wapnia (w przeliczeniu na 1 gram) niż inne produkty mleczarskie. MLEKOVITA oferuje szeroką gamę produktów w tym zakresie, m.in.: jedyny w Polsce tradycyjny ser EMENTALER i ser CHEDDAR oraz ser SOKÓŁ, MAZDAMER, PRYMUS, DZIURDAMER, a także gatunki popularnych serów takich jak gouda, morski, podlaski, kasztelański.
Tradycje produkcji serów twardych dojrzewających sięgają początku istnienia zakładu w Wysokiem Mazowieckiem, czyli roku 1928, zakład zatrudniał wówczas 30 osób i zajmował się głównie produkcją sera. Po II wojnie światowej, w 1947 roku, utworzono Delegaturę Centrali Mleczarsko – Jajczarskiej, a trzy lata później powołano Powiatowy Zakład Mleczarski, który kontynuował tradycję serowarską. W 1957 roku w Wysokiem Mazowieckiem utworzono Okręgową Spółdzielnię Mleczarską, w tym czasie rozpoczęto budowę nowoczesnego na owe czasy zakładu produkcyjnego, którego otwarcie nastąpiło w 1962 roku, oddano wówczas do użytku pierwszą halę produkcyjną serowni. W 1992 roku firma rozpoczęła funkcjonowanie pod nazwą i logo MLEKOVITA, i w tym samym roku rozpoczęto produkcję najbardziej markowego sera w Polsce - SERA SOKÓŁ. Mlekovita stała się także największym eksporterem serów w kraju za co w 1997 roku otrzymała prestiżową nagrodę ówczesnego Ministra Gospodarki pn. Mister Eksportu Produktów Żywnościowych. Pierwszą linię do kawałkowania sera uruchomiono w 2000 roku a pierwszą do plastrowania sera w 2001 roku, możliwości konfekcjonowania sera wynosiły wówczas łącznie ok. 10 ton na dobę.
Dziś, nowoczesna FABRYKA KONFEKCJONOWANIA SERA, obejmuje halę produkcyjno – magazynową o powierzchni użytkowej ok. 10 tys. m 2, wyposażoną już w 8 kompletnych linii produkcyjnych do konfekcjonowania sera (5 w plastry, 2 w kawałki, 1 w wiórki i kostkę), 2 nowoczesne dojrzewalnie sera z kontrolą temperatury środowiska dojrzewania sera, oraz hale magazynowe i pomieszczenia socjalne, i jest świadectwem ciągłego rozwoju MLEKOVITY oraz elementem realizacji długofalowej strategii rozwoju.
Dzięki nowej inwestycji możliwe jest wiórkowanie i kostkowanie 10 ton sera dziennie, co zwiększyło dotychczasowe zdolności fabryki do 150 ton na dobę, natomiast w ciągu najbliższego roku planowane jest konfekcjonowanie 240 ton na dobę, co z kolei będzie możliwe dzięki planowanemu już w najbliższym czasie uruchomieniu kolejnej linii do plastrowania sera.
6594766
1