Grupa handlowców z Rosji, zaniepokojonych informacjami o wstrzymaniu przez rosyjską służbę nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego importu produktów polskiej firmy, odwiedziła siedzibę Mlekovity - poinformowało przedsiębiorstwo.
Jak zaznaczyła w środowym komunikacie firma, jej partnerzy handlowi z Moskwy, Sankt Petersburga i Kaliningradu wyrazili niezadowolenie z utrudnień eksportowych, które mają być nałożone na spółdzielnię. Wystosowali w tej sprawie pisma do organów rządowych obu państw.
Prezes Mlekovity Dariusz Sapiński powiedział PAP, że wizyta rosyjskich partnerów handlowych była spontaniczna. "Podczas spotkania w siedzibie spółdzielni podkreślali oni zaufanie do jakości produktów wytwarzanych przez Mlekovitę, w tym szczególną dbałość firmy o prawidłowy reżim sanitarnohigieniczny, wielokrotnie potwierdzany przez urzędowe kontrole, w tym inspektorów rosyjskich" - relacjonował. Ostatnia kontrola była przeprowadzona w listopadzie ub.r.
Sapiński przypomniał, że decyzja rosyjskiego nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego dotyczy tylko jednego z półproduktów wytwarzanych przez jeden z zakładów należących do Mlekovity. Podkreślił, że obecnie trwa wyjaśnianie tej sprawy ze stroną rosyjską.
Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji zapowiedziała w poniedziałek, że od 17 kwietnia wstrzymuje import z Mlekovity. Jako powód podała wykrycie podczas badań laboratoryjnych bakterii z grupy pałeczek jelitowych.
Mlekovita w wydanym wówczas oświadczeniu zaznaczyła, że nadal eksportuje swoje produkty do Federacji Rosyjskiej, a zaistniała sytuacja dotyczy tylko jednego z wielu zakładów tej spółdzielni. Przedsiębiorca wyjaśniał, że problem nie dotyczy produktów gotowych, ale wysyłki surowca przeznaczonego do dalszego przetwórstwa.
Mlekovita zapewnia, że wszystkie produkty są prawidłowej jakości i badane są w niezależnych, akredytowanych laboratoriach zgodnie z zatwierdzonym przez Urzędowego Lekarza Weterynarii harmonogramem badań. Badania laboratoryjne wykonywane są zgodnie z wymaganiami prawa żywnościowego UE i Unii Celnej, w pełnym zakresie mikrobiologicznym.
Mlekovita jest największym polskim eksporterem produktów mleczarskich. W 2013 r. osiągnęła rekordowe w swojej historii przychody przekraczające 3,5 mld zł.
2 kwietnia Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego zabroniła eksportu do Federacji Rosyjskiej produktów Spółdzielni Mleczarskiej w Rypinie. Natomiast od 5 lutego sprzedawać swoich wyrobów do Rosji nie może spółka Hochland Polska Zakład Mleczarski w Baranowie.
Uprawnienia do eksportu do Rosji ma około 55 zakładów mleczarskich z Polski.
9030962
1