Podkarpacka Izba Rolnicza wspólnie ze Świętokrzyską Izbą Rolniczą stanowczo sprzeciwiają się zniesieniu w tym roku w Polsce regionalizacji w obrocie kwotami mlecznymi.
- Zniesienie regionalizacji i wprowadzenie wolnego przepływu kwot mlecznych spowoduje ich wykup przez rolników z innych województw , co w konsekwencji doprowadzi do drastycznego spadku pogłowia bydła mlecznego w regionie Południowo – Wschodniej Polski , a w następstwie upadek funkcjonujących mleczarni , których nie będzie stać na sprowadzanie mleka z innych regionów . W konsekwencji grozić to będzie upadkiem bądź drastycznym zmniejszeniem przetwórstwa mlecznego w regionie. Chcąc utrzymać różnorodność produkcji i przetwórstwa w regionach , należy unikać działań zmierzających do nadmiernej koncentracji produkcji w jednym przy niemal automatycznym eliminowaniu tejże produkcji w innym regionie , gdzie dynamika produkcji jest mniejsza. Zniesienie regionalizacji w obrocie kwotami mlecznymi jest sprzymierzeńcem tych niepożądanych ze społecznego punktu widzenia zjawisk – mówi Ryszard Ciźla , prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.
Zdaniem PIR i ŚIR regionalizacja w obrocie kwotami mlecznymi powinna być jeszcze utrzymana przez okres 2 – 3 lat dla umożliwienia restrukturyzacji hodowli bydła w kierunku mlecznym – gospodarczo, ekonomicznie i społecznie uzasadnionego w Polsce południowo – wschodniej.