Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mleko: kwota dla mniejszych

2 lutego 2004

Kwota mleczna powinna być przyznawana nie tylko dużym gospodarstwom, ale również tym, które produkują mniej mleka - uważają Izby Rolnicze. Resort rolnictwa uwzględnił te postulaty i nie wyklucza objęcie kwotą również mniejszych gospodarzy. Ale jest warunek: po roku referencyjnym produkcja mleka musi wzrosnąć przynajmniej o 10 tys. litrów.

Trwa rozdzielenie rezerwy kwoty mlecznej zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej. Zdaniem Izb Rolniczych, to w jaki sposób będą rozdzielane pieniądze zadecyduje o całej produkcji mleka w Polsce. Wpłynie to również na sytuacje finansową w gospodarstwach. Komisja zadecydowała, że granica sprzedaży rocznej to 20 tys. kg.

Izby rolnicze są zawiedzone, ponieważ najlepsze mleko produkuje się w tych mniejszych gospodarstwach, a one nie są w stanie wyprodukować tyle mleka. "Sposób rozdziału, jaki zaproponowała Komisja Porozumiewawcza ds. Mleka i Przetworów Mlecznych, która zaakceptowała minister rolnictwa, naszym zdaniem jest błędny - przede wszystkim odciął ponad 50% gospodarstw od możliwości ubiegania się o zwiększenie produkcji ustalając sztuczną granicę 20 tys. litrów sprzedaży rocznej" - uważa Krzysztof Ardanowski z Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Zdaniem Resortu Rolnictwa te mniejsze gospodarstwa też mają szansę otrzymać pieniądze. "Dotyczy to również tych rolników, którzy produkują poniżej 20 tys. litrów mleka, oni również będą mogli się ubiegać o kwotę mleczną w przypadku, kiedy w roku referencyjnym mają wzrost produkcji mleka minimum o 10 tys. litrów - czyli nie eliminujemy tutaj nikogo" - mówi minister Rolnictwa Wojciech Olejniczak.

Na szczycie w Kopenhadze łączą kwotę mleczna podzielono na sprzedaż hurtową i bezpośrednią. Pierwsza to 8,5 miliona ton, a druga ponad 460 ton. Zdaniem ekspertów nie otrzymanie kwoty mlecznej przez mniejszych gospodarzy spowoduje nie tylko zaprzestanie produkcji, ale wpłynie to również negatywnie na naszą pozycję w Unii.

Z danych unijnego biura statystycznego Eurostat wynika, że rozszerzenie Unii Europejskiej zwiększy ilość mleka krowiego o około 18%. W tym ponad połowa tego przyrostu będzie zasługą polskich krów. 


POWIĄZANE

Po wybuchu choroby niebieskiego języka w Europie w 2023 r., wirus choroby niebie...

21 października br. OSM Piątnica rozpoczyna kampanię promującą śmietanę 18%. W s...

Pracownicy z terenów objętych powodzią zaczynają masowo sięgać po zwolnienia lek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę