W okresie od 26 września do 7 października 2005 roku wszystkie wojewódzkie inspektoraty JHARS przeprowadziły kontrolę doraźną jakości handlowej masła. Celem kontroli było zbadanie jakości handlowej masła, ze szczególnym uwzględnieniem zafałszowań masła tłuszczami niemlecznymi. Kontrola objęła pobranie próbek masła i zbadanie jego jakości handlowej oraz sprawdzenie prawidłowości znakowania opakowań jednostkowych i transportowych.
Skontrolowano:
W toku kontroli stwierdzono występowanie następujących nieprawidłowości:
Podsumowanie: Masło niewłaściwej jakości handlowej pochodziło z 18 zakładów mleczarskich (tj. 39,1% ogółem skontrolowanych). Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w zakresie cech organoleptycznych masła, skontrolowanego w 16 podmiotach (tj. 34,8% ogółem skontrolowanych). Niewłaściwe cechy organoleptyczne mogą świadczyć o nieprawidłowościach w procesie technologicznym oraz o niewłaściwych warunkach przechowywania masła. Przekroczenia zawartości wody stwierdzono w przypadku 2 partii masła, co może być wynikiem nieprawidłowości podczas procesu technologicznego lub przechowywania produktu.
Nieprawidłowości w tym zakresie stwierdzono w przypadku 2 podmiotów (tj. 4,3% ogółem skontrolowanych). Zafałszowanie masła tłuszczami niemlecznymi stwierdzono w jednej partii kontrolowanego masła, w 1 podmiocie (tj. 2,2% ogółem skontrolowanych). Stwierdzone nieprawidłowości w zakresie znakowania opakowań jednostkowych i transportowych mogą świadczyć o braku znajomości obowiązujących przepisów prawnych. Nieprawidłowości w tym zakresie stwierdzono w przypadku 17 podmiotów (tj. 37,0% ogółem skontrolowanych).
W porównaniu z wynikami kontroli jakości handlowej masła, zrealizowanej w ramach Kontroli planowej mleka i przetworów mlecznych w III kwartale 2005 r. stwierdzono, iż zmniejszyła się ilość masła zafałszowanego tłuszczami niemlecznymi i z zawyżoną zawartością wody, natomiast zwiększyła się ilość masła o niewłaściwych cechach organoleptycznych.