Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jeszcze tylko kilka dni okresu referencyjnego

27 marca 2003

Już 31 marca kończy się okres referencyjny dla producentów mleka. Później rozpoczną się dalsze formalności związane z przydziałem kwot mlecznych. Tymczasem w wielu gospodarstwach na Podlasiu powtarza się sytuacja, kiedy to kto inny jest właścicielem ziemi, a kto inny dostawcą mleka. Te sprawy trzeba uregulować jak najszybciej - twierdzi Zbigniew Zalewski, dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Białymstoku.

To prawda, u nas jest sporo takich gospodarstw, w których emeryci dostarczają mleko, a ziemia zapisana jest na ich dzieci, które zazwyczaj mieszkają w mieście  – mówi Wiera Pawluczuk, prezes OSM w Hajnówce. Według jej szacunków w takiej sytuacji jest około 500 dostawców, choć w ostatnich dniach coraz więcej osób przychodzi, by uregulować te sprawy. Jak mówi, wystarczy by jeszcze w marcu przepisać dostawy mleka na córkę czy syna, którzy są właścicielami ziemi. Kwoty mleczne mogą otrzymać bowiem osoby będące właścicielami lub dzierżawcami ziemi i jednocześnie dostawcami mleka.
Okres referencyjny kończy się 31 marca. Na podstawie sumy dostaw z całego okresu (od 1 kwietnia minionego roku do 31 marca tego roku) mleczarnie wystawią rolnikom tzw. kwoty referencyjne. Będzie to nie tylko liczba litrów dostarczonego mleka – ważna jest także zawartość tłuszczu (jako podstawę przyjmuje się 3,7 proc. tłuszczu – jeśli mleko zawiera więcej tłuszczu kwota będzie wyższa, jeśli mniej odpowiednio niższa). Na początku kwietnia wzory wniosków zostaną przekazane do mleczarń. Następnie wnioski te będą musieli wypełnić rolnicy. We wniosku trzeba będzie wpisać: 

  •  swoje dane (m.in. adres, status prawny posiadanego gospodarstwa, powierzchnię użytków rolnych)
  • kwotę referencyjną, czyli ilość mleka sprzedanego w roku referencyjnym i średnią ważoną zawartość tłuszczu w tym mleku
  • kwotę mleka o jaką się ubiega - nie musi być ona taka sama jak kwota referencyjna, może być wyższa, trzeba jednak to uzasadnić 
  •  informację do jakiej mleczarni będzie sprzedawane mleko.

Takie wnioski rolnicy powinni złożyć do końca września w Oddziałach Terenowych Agencji Rynku Rolnego.  Jak mówi Zbigniew Zalewski dyrektor Oddziału Terenowego ARR w Białymstoku, rolnicy często zwracają się do Agencji z pytaniem czy kwota mleczna jaką otrzymała Polska jest wystarczająca. Zapewnia on, że żaden z rolników nie powinien otrzymać mniej niż sprzedał w okresie referencyjnym.

Krajowa kwota mleczna zostanie podzielona przez centralę Agencji Rynku Rolnego oraz Komisję Porozumiewawczą do spraw Mleka i Przetworów Mlecznych pomiędzy poszczególne województwa. Dalszym ich podziałem – pomiędzy poszczególne gospodarstwa zajmą się oddziały terenowe. Będziemy starali się, by wszyscy dobrzy hodowcy otrzymali większe kwoty – deklaruje Zbigniew Zalewski.

Kwota danej mleczarni będzie składała się kwot poszczególnych rolników składających wnioski. Rolnik, który otrzyma kwotę mleczną będzie mógł ją wydzierżawić lub sprzedać innemu rolnikowi. Dzierżawienie kwoty jest możliwe tylko w obrębie spółdzielni, a sprzedaż w ramach województwa. Ponadto producent mleka nie będzie mógł bez konsekwencji zmieniać zakładu mleczarskiego. Tylko za pierwszym razem zmiana taka nie spowoduje skutków negatywnych. Następnym razem jego kwota mleczna zostanie już pomniejszona o 5 proc.


POWIĄZANE

Po wybuchu choroby niebieskiego języka w Europie w 2023 r., wirus choroby niebie...

21 października br. OSM Piątnica rozpoczyna kampanię promującą śmietanę 18%. W s...

Pracownicy z terenów objętych powodzią zaczynają masowo sięgać po zwolnienia lek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę