Rok bieżący jest szczególnie ważny dla producentów mleka, gdyż jest rokiem referencyjnym w naszych negocjacjach z UE. Wielkość dostaw mleka do skupu będzie decydować o wielkości przyznanych Polsce kwot mlecznych. Komisja Europejska czterokrotnie podwyższała w tym roku dopłaty do eksportu mleka w proszku.
Z tych względów niezbędna jest interwencja na tym rynku. Przewiduje się udzielenie 0,99 zł dopłaty do 1 kg mleka w proszku i objęcie dopłatami 40 tys. ton tego produktu. Dopłaty otrzymywaliby wyłącznie rzeczywiści producenci mleka w proszku, po złożeniu wniosków do ARR. Dopłaty te nie przysługiwałyby do mleka w proszku objętego dopłatami do eksportu oraz do przechowywania, a także do produktu wytworzonego na zlecenie innego przedsiębiorcy.
Ponieważ w ostatnich latach spada spożycie mleka i niektórych jego przetworów, proponuje się zastosowanie od 1 września br. dopłat do spożycia mleka przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Programem tym byłoby objętych 1,3 mln uczniów (30% ogółu).