Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Inaguracja programu „Dopłat do spożycia mleka w placówkach oświatowych – szklanka mleka”

8 października 2004

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wojciech Olejniczak oraz p.o. prezesa Agencji Rynku Rolnego Roman Wenerski zainaugurowali rozpoczęcie w Polsce programu „dopłaty do spożycia mleka przez uczniów i dzieci w placówkach oświatowych”. Inauguracja programu zbiegła się ze Światowymi Dniami Spożycia Mleka w Szkole, które ustanowiła FAO.

W Miejskim Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Aleksandrowie Łódzkim Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Roman Wenerski i wojewoda łódzki Stefan Krajewski rozdawali dzieciom mleko. Szkoła w Aleksandrowie jako pierwsza w Polsce dopięła wszystkich formalności i ponad 500 dzieci pije codziennie kartonik mleka zwykłego lub smakowego dostarczanego ze spółdzielni mleczarskiej w Sieradzu.

Wojciech Olejniczak oraz Roman Wenerski spotkali się także z przedstawicielami placówek oświatowych oraz samorządowcami z Sieradza oraz jego regionu. W spółdzielni mleczarskiej w Sieradzu z ministrem rolnictwa i prezesem ARR rozmawiali producenci mleka.

Wojciech Olejniczak podkreślił, że po naszym wstąpieniu do Unii Europejskiej Agencja Rynku Rolnego administruje „dopłatami do spożycia mleka w placówkach oświatowych. Do programu mogą przystępować placówki oświatowe, dostawcy mleka, a także samorządy i inne organizacje, które spełnią określone warunki. Dopłaty do spożycia mleka w placówkach oświatowych mają na celu promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych wśród dzieci oraz dbanie o ich zdrowie. Prawidłowa realizacja powyższego procesu przez ARR polega na udzielaniu dopłat do mleka i przetworów mlecznych dostarczanych do placówek oświatowych na terenie Polski. Dopłaty do spożycia mleka nie są limitowane na kraj członkowski UE, nie ma też terminu zamykającego listę uczestników tego programu. Można do niego przystąpić w każdej chwili.

Dopłaty do spożycia mleka w placówkach oświatowych
Stawki dopłat ustalone przez Komisję Europejską na obecny rok szkolny wynoszą od 15,17 euro/100kg do 21,69 euro/100kg. Oznacza to, że dopłata wynosi w zależności od zawartości tłuszczu od 0,17 zł do 0,25 zł na 0,25 litra do mleka lub jego przetworów.

Komisja Europejska nakłada obowiązek na państwa członkowskie określenia cen maksymalnych, po jakich może być sprzedawane mleko i jego przetwory do placówek oświatowych w ramach tego mechanizmu. Rada Ministrów określiła te ceny na obecny rok szkolny na poziomie: 0,40 zł/0,25 litra dla mleka; 0,60 zł/0,25 litra dla mleka smakowego i 0,88 zł/0,25 litra dla jogurtu naturalnego. Oznacza to, że dzieci, które spożywają mleko i jego przetwory nie mogą płacić więcej za nie dziennie niż podane wyżej ceny; mogą oczywiście płacić mniej, ale to zależy od porozumienia się placówek oświatowych z dostawcami mleka.

Dopłata przysługuje dziennie do 0,25 l mleka na jedno dziecko, do mleka, mleka smakowego lub jogurtu.
Zatwierdzeni wnioskodawcy do dopłat do spożycia mleka w placówkach oświatowych zadeklarowali, że mleko będzie dostarczane do 1845 placówek, co oznacza, że mleko i jego przetwory może pić codziennie ponad 410 tys. dzieci.
(najwięcej uczniów będzie piło mleko w województwach: wielkopolskim – ponad 54 tys., lubelskim – ponad 48 tys., pomorskim – ponad 44 tys., kujawsko – pomorskie – ponad 39 tys., podlaskim – ponad 38 tys.; najmniej w województwach: dolnośląskim – ponad 1 tys. uczniów, zachodnio – pomorskim ponad 4 tys. uczniów).

W województwie łódzkim – ponad 22 tys. uczniów.
176 dostawców mleka uzyskało zatwierdzenie do programu (z czego 47 dostawców to zakłady mleczarskie, resztę stanowią urzędy gmin i miast, placówki oświatowe oraz podmioty gospodarcze). Mleko będące przedmiotem dopłat może być wzbogacone białkami mleka, solami mineralnymi oraz witaminami. Dopuszczalne jest również obniżenie zawartości laktozy poprzez konwersję na glukozę i galaktozę.

Mleko lub przetwory mleczne, które będą dostarczane do placówek oświatowych powinny być:
a) zapakowane w opakowania jednostkowe:

  • spełniające wymagania sanitarne i weterynaryjne, określone w obowiązujących przepisach krajowych i UE,
  • opatrzone owalnym znakiem jakości zdrowotnej wymienionym w załączniku C rozdział IV A do Dyrektywy Rady 92/46/EWG,

b) wyprodukowane na terenie Wspólnoty w zakładach spełniających wymagania Dyrektywy Rady 92/46/EWG i nabyte w Państwie Członkowskim, w którym umiejscowiona jest placówka oświatowa.

Placówki oświatowe, które mogą uczestniczyć w dopłatach do spożycia mleka to żłobki, przedszkola i szkoły z wyłączeniem szkół wyższych.

Wnioskodawcą o dopłatę może być placówka oświatowa, władza działająca w imieniu placówki oświatowej, organizacja działająca w imieniu placówek oświatowych oraz dostawca mleka lub przetworów.

Mleko i przetwory mleczne będące przedmiotem dopłat:
a) nie mogą być wykorzystane do przygotowywania posiłków, z wyjątkiem zup mlecznych
b) mogą być spożywane jedynie przez dzieci uczęszczające do danej placówki oświatowej.


POWIĄZANE

Po wybuchu choroby niebieskiego języka w Europie w 2023 r., wirus choroby niebie...

21 października br. OSM Piątnica rozpoczyna kampanię promującą śmietanę 18%. W s...

Pracownicy z terenów objętych powodzią zaczynają masowo sięgać po zwolnienia lek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę