aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Żywienie ptaków rzeźnych

18 grudnia 2002
Do uboju przeznacza się albo młode przepiórki w wieku 6 tygodni lub ptaki dorosłe z hodowli. W przypadku młodych ptaków rzeźnych żywienie ich w pierwszych dwóch okresach odchowu jest identyczne jak przepiórek hodowlanych. W ostatnim, trzecim okresie, żywienie ptaków rzeźnych powinno być zróżnicowane. 

Umieszcza się je w osobnych pomieszczeniach lub w klatce. W zależności od potrzeb żywi się nadliczbowe samce lub obie płcie. W czwartym tygodniu życia można już odróżnić płeć. Kurki są cięższe i dlatego tuszka ich ma lepsze walory kulinarne. Z reguły jednak, a przede wszystkim ze względów ekonomicznych do uboju przeznaczane są nadliczbowe kogutki. Jeśli tuczone mają być zarówno samce i samice to wskazane jest oddzielne ich utrzymywanie. Ptaki są wtedy spokojniejsze i lepiej przyrastają. 

Mieszanka paszowa dla ptaków rzeźnych musi być bogatsza w energię w porównaniu ze stosowaną w żywieniu ptaków hodowlanych.  Jeden kilogram mieszanki powinien posiadać  3050 kcal (12,7 MJ/kg) energii metabolicznej, 22% białka ogólnego, 1,1% lizyny, 0,48% metioniny, 0,90% wapnia, 0,45% dostępnego fosforu, 0,16% sodu i 0,15% chloru. Ze względu na możliwość uzyskania niepożądanego zapachu mięsa nie należy stosować w tuczu mączek rybnych. Także niedozwolone jest podawanie kokcidiostatyków, bowiem mogą się one gromadzić w wątrobie i mięśniach. W konsekwencji mogą ujemnie wpływać na zdrowie konsumentów. W mieszankach pełnoporcjowych stosowane mogą być wyłącznie premiksy bez kokcidiostatyków – IB-3, DKA-finiszer, DKM-3. 

Jeśli stado przepiórek rzeźnych chorowało i było leczone, wolno je przeznaczyć do uboju dopiero po okresie karencji uzgodnionym z lekarzem weterynarii. 

Dotuczanie wybrakowanych dorosłych przepiórek jest prowadzone inaczej niż tucz młodzieży. Ponieważ zakończyły one swój rozwój somatyczny, a nieśność ptaków wybrakowanych jest z reguły bardzo niska, stąd małe są ich potrzeby białkowe. Celem dotuczania jest zwiększenie masy ciała poprzez wzrost udziału tkanki tłuszczowej. Wtedy mięso nie jest zbyt suche, daje się lepiej upiec, a konsument jest zadowolony z jego wybornego smaku. Najlepiej żywić dotuczane przepiórki wyłącznie paszami zbożowymi. Bardzo dobre jest ześrutowane ziarno kukurydzy, a następnie pszenicy, podawane do woli. Dotuczanie powinno trwać od 2 do 3 tygodni.

Autor: prof. dr hab. Andrzej Rutkowski

Akademia Rolnicza w Poznaniu

Materiał został udostępniony dzięki uprzejmości redakcji miesięcznika fauna&flora: fauna@opole.home.pl


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę