MERCOSUR1
TSW_XV_2025

ZAKAŹNA ANEMIA KURCZĄT

19 czerwca 2002

Przyczyna
Choroba wywoływana jest przez bardzo oporny, mały DNA wirus zaliczany do rodzaju Circovirus, oznaczany jako CAV (Chicken Anaemia Virus) lub CIA (Chicken Infectious Anaemia Virus).

Źródła i drogi zakażenia
Główną drogą rozprzestrzeniania się wirusa zakaźnej anemii jest zakażenie pionowe, zakażone nioski przekazują zarazek na swoje potomstwo. Możliwe jest również poziome rozprzestrzenianie się infekcji zwłaszcza u ptaków młodych przez kontakt z chorym osobnikiem i środowiskiem (wyposażenie, odzież, itp.).

Wrażliwy gatunek
Kury.

Objawy kliniczne i zmiany sekcyjne
Wirus zakaźnej anemii wywołuje objawy chorobowe u ptaków w wieku do około 3 tygodnia. U kur dorosłych zakażenie przebiega bez żadnych objawów klinicznych. Choroba charakteryzuje się padnięciami i anemią związaną z atrofią tkanki krwiotwórczej szpiku kostnego. Stwierdza się również wybroczyny i wylewy w tkance podskórnej i w mięśniach jak również zmiany atroficzne w układzie limfatycznym. U ptaków zakażonych równocześnie reowirusami obserwuje się typowe zmiany martwicowe skóry w okolicy podskrzydłowej, stąd jednostka jest nazywana "choroba niebieskiego skrzydła" (Blue wing disease). Śmiertelność jest zróżnicowana i waha się od 20% do 70%. Wyniki produkcyjne w zakażonych stadach są bardzo obniżone.

Rozpoznanie
Postawienie wstępnego rozpoznania jest możliwe na podstawie charakterystycznych zmian sekcyjnych i objawów klinicznych. Użyteczne są również badania hematologiczne. Możliwe jest wykonanie badań serologicznych (Immunofluorescencja, seroneutralizacja, test ELISA itp.). Izolacja wirusa jest również możliwa, choć technicznie trudna, bardzo długotrwała i kosztowna.

Leczenie i zapobieganie
Brak jest leczenia przyczynowego zakaźnej anemii kurcząt.
Należy dążyć do tego aby wszystkie pisklęta miały wysoki poziom specyficznych przeciwciał przeciwko wirusowi zakaźnej anemii, poprzez szczepienia prowadzone w stadach rodzicielskich. Spośród stosowanych metod szczepienia CAA jedynie indywidualne podanie żywej szczepionki każdej niosce metodą iniekcji daje gwarancję uzyskania w stadzie szybkiego narastania przeciwciał, ich wysokiego i wyrównanego poziomu oraz efektywnego przekazywania odporności w postaci przeciwciał matczynych potomstwu.

Spis treści





POWIĄZANE

W dniu 18 grudnia br. odbyło się śniadanie prasowe Krajowej Rady Drobiarstwa – I...

Jak poinormowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Amerykanie po dość krót...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w swoim najnowszym komunikacie prognozuje...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę