Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Uzasadnienie

3 stycznia 2003

Projekt rozporządzenia stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 5 ust. 4 w związku z ust. 1 pkt. 7 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badania zwierząt rzeźnych i mięsa oraz Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. nr 66, poz. 752, z 2001 r. nr 29, poz. 320, nr 123, poz.1350 i nr 129, poz.1438 oraz z 2002 r. nr 112, poz. 976).

Dotychczas szczegółowe warunki weterynaryjne wymagane przy prowadzeniu wylęgu drobiu określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy wylęgu drobiu i narybku (Dz. U. z 1999 roku nr 3, poz. 26). W związku ze zmianą brzmienia upoważnienia warunki weterynaryjne wymagane przy prowadzeniu wylęgu ryb zostaną uregulowane odrębnym rozporządzeniem wraz z warunkami przy hodowli ryb, skorupiaków i mięczaków, na podstawie art. 5 ust. 4 w związku z ust. 1 pkt. 7a ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badania zwierząt rzeźnych i mięsa oraz Inspekcji Weterynaryjnej. Prace nad projektem tego rozporządzenia są prowadzone równolegle z pracami nad niniejszym projektem.

W niniejszym projekcie rozporządzenia określono warunki lokalizacyjne, techniczne, sanitarne i organizacyjne, których zapewnienie przez podmiot prowadzący wylęg drobiu jest niezbędne dla zabezpieczenia przed rozprzestrzenianiem się chorób drobiu, w tym objętych obowiązkiem zwalczania.

Przepisy zawarte w § 1-3 projektu rozporządzenia określają w szczególności lokalizację zakładu wylęgu drobiu, rodzaje i układ pomieszczeń w zakładzie wylęgu drobiu oraz niezbędne wymagania techniczne tych pomieszczeń.

W § 4 projektu rozporządzenia określone zostały wymagania dla jaj wylęgowych, które przeznacza się do wylęgu w zakładzie, a w § 4-8 inne niezbędne z punktu widzenia epizootycznego wymagania, w tym dotyczące personelu w zakładzie wylęgu, stanu sanitarnego zakładu zgodnie z kryteriami określonymi w załączniku do rozporządzenia oraz prowadzonej dokumentacji.

Przepisy projektu rozporządzenia zgodne są z wymaganiami dla zakładów wylęgu drobiu określonymi w Dyrektywie Rady Wspólnoty Europejskiej 90/539/EEC z dnia 15 października 1990 roku w sprawie warunków sanitarno-weterynaryjnych handlu drobiem i jajami wylęgowymi w ramach Wspólnoty i w imporcie tych produktów do krajów trzecich.

Projekt rozporządzenia będzie przedmiotem konsultacji z organizacjami hodowców drobiu, Krajową Izbą Lekarsko-Weterynaryjną, Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy Weterynarii, Inspekcji Weterynaryjnej oraz NSZZ Solidarność Pracowników Weterynarii. 

Regulacje zawarte w projekcie rozporządzenia nie mają wpływu na rynek pracy, konkurencyjność wewnętrzną i zewnętrzną gospodarki oraz sytuacje regionów.

Wejście w życie rozporządzenia, nie spowoduje skutków budżetowych. Nadzór nad przestrzeganiem warunków weterynaryjnych, określony rozporządzeniem będzie sprawowany przez Inspekcję Weterynaryjną w ramach środków przewidzianych ustawą budżetową.

Opracowano w Departamencie Produkcji Zwierzęcej i Weterynarii.


POWIĄZANE

Jak poinormowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Amerykanie po dość krót...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w swoim najnowszym komunikacie prognozuje...

Według informacji statystycznych Międzynarodowego Centrum Handlu (ITC) w 2023 ro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę