MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Strusie produkty

19 czerwca 2002

Mięso

Mięso pozyskiwane ze strusia zwane strusiną. Zaletą strusiny jest jej niska kaloryczność oraz mała zawartość tłuszczu, niewielka zawartość cholesterolu – zbliżona do mięsa indyczego, a dużo mniejsza niż w wieprzowinie, baraninie, czy wołowinie oraz korzystny profil kwasów tłuszczowych. 

Mięso to nie ustępuje poziomem białka wołowinie, jest jednak nieco mniej soczyste niż wołowina i zbliżone smakiem do dziczyzny. Choć z drugiej strony niektórzy twierdzą iż smakiem przypomina bardziej wołowinę niż mięso drobiu. Tak czy inaczej jest bardzo dobra, a przyrządza się ją prosto na wiele sposobów, często używana jest zamiast wołowiny. Nie należy zapominać iż podczas gotowania nie następuje ubytek masy mięsa, jak ma to miejsce np. w wołowinie. Podsumowując, pod względem zdrowotnym oraz smakowym strusina jest produktem bardzo cennym i poszukiwanym.

Porównanie wartości odżywczej mięsa strusi z mięsem zwierząt innych gatunków 
W ostatnich latach zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych konsumenci coraz więcej uwagi przywiązują do sposobu odżywiania się, poszukując tzw. żywności bezpiecznej, na którą popyt w świecie stale rośnie. Ostatnia panika wywołana pod koniec 2000 roku "chorobą szalonych krów" spowodowała wzrost zainteresowania wieloma egzotycznymi gatunkami zwierząt, które mogą stać się alternatywnym źródłem białka. 
Więcej >>>

Skóra
Skóra strusi uważana jest za produkt najwyższej jakości. Cechuje ją duża wytrzymałość i odporność na działanie wody. W RPA udział skóry w globalnych przychodach uzyskiwanych od strusi stanowi 60%, podczas gdy w Europie około 40%. Ze skóry strusi wytwarza się luksusową galanterię - rękawiczki, torebki, paski, nesesery, kurtki. Zależnie od naturalnej faktury skóry kształtuje się jej cena. Najbardziej poszukiwana i jednocześnie najdroższa jest skóra z grzbietu i piersi z charakterystyczną pęcherzykowatą fakturą. Innego rodzaju skóra, pokryta zrogowaciałymi płytkami, pochodzi z kończyn dolnych ptaków. Wytwarza się z niej m.in. buty kowbojskie, które kosztują kilkaset dolarów. Od jednego strusia uzyskuje się 1.2- 1.4 m2 skóry. Na początku 2000 roku cena surowej skóry strusiej w klasie I wynosiła od 130 do 170 USD. Głównymi odbiorcami skór są Francja, Włochy, Hiszpania, Japonia.

Pióra
Najcenniejsze są pióra białe, wykorzystywane w plastyce i zdobnictwie. Pozostałych piór dzięki ich właściwościom antyelektrostatycznym, używa się w optyce i elektronice do usuwania kurzu. Od jednego strusia po uboju uzyskuje się 1-1,2 kg piór krótkich (poniżej 22 cm) i 400-500 piór średnich i długich (powyżej 22 cm). W USA i w Europie za 1 kg strusich piór długich płaci się 300-350 USD. W Polsce strusie pióra są bardzo poszukiwane (rewie, teatry, wiele indywidualnych zamówień, a nawet lakiernie samochodowe). Największym popytem pióra cieszą się w Europie, USA, na Filipinach i w Brazylii (na tegoroczny karnawał Brazylijczycy zamówili aż 16 TON strusich piór).

Jaja
Jaja strusi są przedmiotem normalnej, codziennej konsumpcji. Jaja te przyrządza się na wiele różnych sposobów. Na miękko gotowanie takiego jaja trwa około 45 minut, a na twardo dwukrotnie dłużej. W Polsce zainteresowanie strusimi jajami do spożycia odnotowuje się głównie ze strony restauracji, które szukając trochę oryginalności i egzotyki chcą serwować jajecznicę z jednego jaja przeznaczoną dla 8-10 osób. Nadto, wielu indywidualnych konsumentów pragnie nabyć strusie jajo na szczególne okazje np. urodziny czy rocznicę ślubu. Głównie w tych kategoriach - dużej dozy egzotyki - można rozpatrywać możliwość wykorzystania jaj strusi do bezpośredniej konsumpcji. Zdecydowanie największy popyt na jaja strusi przypada na okres Wielkanocy. Obecnie cena jednego jaja strusiego wynosi w Polsce 50-100 zł. Jajo strusia wazy ok. 1,5 kg, lecz zdarzają się jaja do 2,3 kg.

Dziób i pazury
Z krążących opinii można się dowiedzieć iż zarówno dziób jak i pazury służą jako półprodukt do wyrobu bardzo skutecznych afrodyzjaków, można przygotować ozdoby.

Olej
Uzyskany w procesie produkcyjnym olejek służy do wyrobu perfum, jak i środków do masażu w postaci balsamu leczniczego. Najcenniejszy tłuszcz pochodzi od emu. Złożony jest on prawie w 100% z trójglicerydów i zawiera aż 2/3 nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Agroturystyka
Dodatkowym istotnym walorem chowu strusi jest ich atrakcyjność turystyczna. W kraju powstały już takie gospodarstwa o znacznej popularności, odwiedzane w czasie weekendu przez wiele osób. Na farmach tych utrzymuje się różne gatunki podgatunki strusi - niebiesko, czerwono i czarnoszyje, a także emu i nandu. Część gospodarstw posiada tzw. małą gastronomię i można skosztować w nich mięsa czy jajecznicy z jednego jaja. Na farmach agroturystycznych można nabyć pióra, czapeczki, koszulki oraz kartki pocztowe i kalendarze oraz skorupy jaj. Duże zainteresowanie mięsem strusim i innymi produktami (skóra, pióra i jaja - a także agroturystyka) zarówno ze strony rynku wewnętrznego i zewnętrznego stwarza korzystne perspektywy dla tych hodowców, którzy zdecydowali się na rozpoczęcie tej nowej i oryginalnej działalności rolniczej. 


POWIĄZANE

W dniu 18 grudnia br. odbyło się śniadanie prasowe Krajowej Rady Drobiarstwa – I...

Jak poinormowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Amerykanie po dość krót...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w swoim najnowszym komunikacie prognozuje...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę