Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ma być więcej drobiu i wołowiny

9 czerwca 2009

Znane są już prognozy dla rynku mięsa. Opublikował je w 36 raporcie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy w znanej serii analiz rynkowych. Eksperci przewidują, że w roku bieżącym produkcja drobiu zwiększy się o 3%, to jest o 35 tys. ton. Spożycie pozostanie jednak na poziomie roku ubiegłego, gdyż przyrost eksportu będzie mniej więcej taki sam jak produkcji. Produkcja wołowiny wzrośnie o 5%, to jest o 19 tys. ton.

Mamy “dołek świński”, więc produkcja wieprzowiny spada – w roku bieżącym o dalsze 14% a w stosunku do 2007 roku aż o 23%. Uwzględniając wzrost ujemnego salda obrotów handlowych ze 101 tys. ton w roku ubiegłym do 230 tys. ton w roku bieżącym eksperci szacują, że spożycie wieprzowiny obniży się o dalsze 3,5 kg na osobę i będzie mniejsze niż w 2007 roku o 5,6 kg Spadkowi spożycia towarzyszyć ma wzrost cen detalicznych wieprzowiny, podobnie jak w 2008 roku, z tym że prawdopodobnie znacznie większym.

W I kwartale bieżącego roku średnia cena skupu trzody w Polsce wyniosła 4,55 zł/kg i była wyższa od cen w 2008 roku o 32%. Przy założeniu, że kurs złotego do euro wyniesie 4,50 zł/euro to ceny trzody w Polsce w II i IV kwartale, zdaniem ekspertów, sięgną 5 zł/kg a w III kwartale przejściowo 5,50 zł/kg.

Inaczej rzecz ma się z pogłowiem bydła, które powoli, ale systematycznie rośnie. W grudniu 2008 roku pogłowie to wyniosło 5,6 mln sztuk i było większe o 2,9% w porównaniu ze stanem w 2007 r. Biorąc pod uwagę skokową poprawę warunków chowu bydła, jaka nastąpiła po przystąpieniu polski do Unii Europejskiej, nie jest to wzrost imponujący. IERiGŻ ocenia, że w grudniu 2009 r. pogłowie bydła będzie większe o kilka procent niż w grudniu 2008 r., zwłaszcza bydła pozostałego (bez krów). W roku ubiegłym produkcja żywca wołowego wzrosła o 2,4% a więc w podobnym stopniu jak w 2007 r. Eksperci oceniają, że w roku bieżącym produkcja żywca wołowego też wzrośnie, jednak nie więcej niż o kilka procent.

Według IERiGŻ w roku bieżącym, tak jak w ubiegłym, nastąpi spadek ubojów przemysłowych trzody i produkcji przetworów mięsnych – głownie wędlin. W ślad za tym nastąpi pogorszenie sytuacji ekonomiczno-finansowej całego przemysłu mięsnego. Może ją poprawić koncentracja.


POWIĄZANE

Jak poinormowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Amerykanie po dość krót...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w swoim najnowszym komunikacie prognozuje...

Według informacji statystycznych Międzynarodowego Centrum Handlu (ITC) w 2023 ro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę