Prowadzenie oznakowania jaj według klas daje informacje dla odbiorców rynkowych, w tym też konsumentów, co do ich jakości (świeżości, wagi, producenta itp.). Wyróżnia się następujące klasy jaj:
Jaja klasy A musza spełniać określone wymogi minimalne. Powinny one charakteryzować się normalną, czystą, nie uszkodzoną skorupką. Wysokość komory powietrznej nie może przekraczać 6 mm (w jajach oznaczonych jako Ekstra nie powinna być wyższa niż 4 mm). Białko powinno być przezroczyste i klarowne, a żółtko słabo widoczne podczas prześwietlenia. Tarcza zarodkowa nie może być rozwinięta. Brak obcych zapachów. Jaja klasy A nie powinny być utrwalone lub chłodzone w warunkach o sztucznie obniżonej temperaturze poniżej +5 o C. Jaja przygotowane do sprzedaży powinny być posortowane na klasy wagowe. Od 1 sierpnia 1996 roku wprowadzono 4 kategorie jaj spożywczych klasy A:
Oznakowania jaj klasy jakościowej B są odmienne. Dla jaj nie chłodniczych i nie utrwalonych umieszcza się literę B w kole o średnicy co najmniej 12 mm, dla jaj chłodniczych znakiem obowiązującym jest trójkąt równoboczny (długość boku co najmniej 10 mm), dla jaj utrwalonych – romb (o przekątnych 16 i 7 mm).
Oznakowaniem klasy jakościowej C jest litera C umieszczona w kole o średnicy co najmniej 12 mm.