Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

ISO dla "BASSO"

16 października 2003

Przedsiębiorstwo Przetwórstwo Rolno-Spożywcze "BASSO" - Zakład Przetwórstwa Jaj z Gołkowic Dolnych, mające swoje biura w Nowym Sączu, otrzyma w najbliższym czasie certyfikaty systemu Zarządzania Jakością ISO 9001 oraz Zarządzania Środowiskowego ISO 14001.

W połączeniu z przyznanym mu przed kilkoma dniami certyfikatem eksportowym, stworzą one pakiet w stu procentach gwarantujący firmie wejście ze swymi przetworami na rynki Unii Europejskiej.

W przedsiębiorstwie, które daje dzisiaj zatrudnienie 45 osobom, roczny obrót przekracza kwotę 15 mln zł. Dziennie na różnego rodzaju proszki przerabia się 250-300 tys. jaj, a w przypadku ich nadprodukcji - nawet 450 tys. Jajka pochodzą głównie z będącej członem "BASSO" fermy kurzej "Roldrob" z Zabełcza, gdzie hoduje się prawie 50 tys. kur-niosek.

Rozpoczęło się wszystko w roku 1987, kiedy to wraz z kilkoma innymi udziałowcami wykupiliśmy w Gołkowicach budynki po pewnej upadłej firmie – mówi prezes Zarządu PPR-S Józef Basta. – Ponieważ większość z nas było właścicielami ferm kurzych, a jedyny w Polsce zakład przetwarzający jajka miał swą siedzibę w Nowej Soli, postanowiliśmy stworzyć mu konkurencję. Wzory czerpaliśmy z Zachodu oraz z Czech. Budynki zostały wyremontowane, zmodernizowane, zakupiliśmy urządzenia podporządkowane konkretnej linii technologicznej. Skoncentrowaliśmy się na przetwarzaniu jajek na proszek jajowy oraz żółtko i białko w proszku. Produkt znajduje zastosowanie w dużych zakładach cukierniczych, częściowo w piekarnictwie, a także w wyrobie majonezów. Systematycznie rosła produkcja i zatrudnienie, przy czym proces technologiczny dokonuje się w Gołkowicach, natomiast administracja i biura znajdują się w Zabełczu.

Od początku swego istnienia "BASSO" pracowało zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej. Postawiono na jakość, choć ilość przetwarzanych jaj też nie pozostawała bez znaczenia. W początkowym okresie działalności oparto się na tzw. systemie kontroli punktów krytycznych "haccp", co ułatwiło wejście na rynki krajowe, jak również, w ilościach śladowych, również wschodnie.

Trwa dobudowa hali produkcyjno-magazynowej o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych – kontynuuje prezes. – Wkrótce ruszy tam produkcja płynnych, pasteryzowanych przetworów jajecznych. Będą one pakowane aseptycznie do kartonów o pojemności od jednego do tysiąca litrów. Inwestycja stworzy możliwość zatrudnienia dalszych osób. No i pozwoli na przystąpienie do eksportowej ofensywy na rynki państw unijnych.

POWIĄZANE

Jak poinormowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Amerykanie po dość krót...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w swoim najnowszym komunikacie prognozuje...

Według informacji statystycznych Międzynarodowego Centrum Handlu (ITC) w 2023 ro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę