Część wielkopolskich hodowców gęsi domaga się przywrócenia tuczu gęsi i kaczek na stłuszczone wątroby. Na ich wniosek radni sejmiku województwa wielkopolskiego uchwalili wniosek do Marszałka Sejmu o rozpatrzenie prac nad zmianą ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich z 1997 roku (Dz. U. nr 123, poz. 774). Hodowcy mówią, że w obecnej sytuacji taki tucz to szansa dla tysięcy wiejskich rodzin. Z kolei ekolodzy nie chcą nawet o tym słyszeć.
Za wznowieniem tuczu opowiadają się wielkopolscy hodowcy – na przykład Józef Matuszek z Barłogów w powiecie konińskim. Hoduje gęsi od 18 lat, sam przygotowuje pasze, a ptaki mają jeszcze do dyspozycji pobliskie łąki. W roku sprzedaje 9 tysięcy sztuk w trzech cyklach, bo jak mówi, odbiorcy nie chcą bardzo tłustego mięsa. Tucz wobec tego trwa krócej. Matuszek narzeka, że ten rok będzie dla niego gorszy niż poprzedni, bo ceny spadły o 11%.
Krzysztof Marciniec hoduje gęsi od 17 lat. Ma zakład drobiarski z 3 tysiącami niosek i gąsiorów. Jest radnym sejmiku wielkopolskiego. Twierdzi, że usunięcie zakazu tuczu byłoby w obecnej sytuacji gospodarczej korzystne dla wielu rodzin wiejskich. Tucz można prowadzić według niego w pomieszczeniach adaptowanych i nie potrzeba zaciągać kredytów.
Ostro przeciwko tym propozycjom protestują ekolodzy. Rozumiemy, że sytuacja w rolnictwie jest trudna, jednakże nie można postępować ze zwierzętami niezgodnie z ich naturą – mówi Jerzy Duszyński z Polskiej Inicjatywy Rolno-Środowiskowej. Wątroba z tak tuczonych gęsi powiększa się 6-7 razy. Z bólu ptaki się nawet zadziobują.
Tucz gęsi i kaczek na stluszczone wątroby jest zakazany w Niemczech, Australii, Skandynawii i Wielkiej Brytanii. Nie obowiązuje natomiast we np. we Francji, na Węgrzech i za naszą wschodnią granicą. Zwolennicy przywrócenia tuczu na stłuszczone wątroby podkreślają, że jest to hodowla dochodowa – za taką wątrobę na pasztet Strasburski rolnik może otrzymać kwotę zbliżoną do ceny za całą gęś. Argumentują też, że zarobiliby przy tym producenci kukurydzy, podstawowej paszy do tuczu.
Ekolodzy wnoszą sprzeciw, ale hodowcy nie zamierzają poddać się w walce o cofnięcie zakazu tuczu.