Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dobrostan kur czy regulacja rynku jaj spożywczych

29 lipca 2010
Dobrostan kur czy regulacja rynku jaj spożywczych? Inspekcja Weterynaryjna zamierza zakazać polskim producentom użytkowania konwencjonalnych klatek o rok wcześniej niż Unia Europejska.

Kierownictwo Inspekcji Weterynaryjnej przekazało w pierwszych dniach lipca polecenia służbowe dla podległych mu organów tej inspekcji w sprawie uruchomienia już od grudnia 2010 r. administracyjnych procedur  likwidacji produkcji w konwencjonalnych klatkach.

Powiatowym lekarzom weterynarii polecono : "aby wydawali decyzje administracyjne zezwalające na obsadę klatek niezmodyfikowanych do dnia 30 listopada br. Termin, o którym mowa powyżej, w indywidualnych przypadkach może zostać wydłużony o miesiąc, niemniej jednak obsadzenie takich klatek nie może nastąpić później niż do dnia 31 grudnia br. W przypadku gdy klatki niezmodyfikowane zostaną obsadzone po 1 stycznia 2011 r. podmioty, w stosunku do których będzie dotyczyć takie odstępstwo, muszą zaprzestać prowadzenia działalności poprzez likwidację ptaków w nieprzekraczalnym terminie do końca stycznia 2012 r. Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności wydawania przez powiatowych lekarzy weterynarii decyzji administracyjnych w zakresie modyfikacji klatek nieulepszonych, mając na uwadze procedury odwołań od decyzji powiatowych lekarzy weterynarii."

Pretekstem do wcześniejszej likwidacji ferm mają być są stwierdzone przez Inspekcję opóźnienia w wymianie klatek : „ze wszystkich podmiotów ( 591 ) tylko 99 podmiotów ( 16,7% ) prowadzi chów w klatkach ulepszonych.” Jest to typowy przykład „odwracania kota  ogonem”, ponieważ w lutym 2010 r. te same dane zostały użyte  w ekonomicznej argumentacji wniosku polskiego rządu w sprawie przedłużenia użytkowania klatek.  

Minister Rolnictwa – Marek Sawicki uzasadnił ten wniosek, podczas  posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej trudnościami, które wynikają w szczególności : „ z konieczności likwidacji klatek nieulepszonych, jeszcze niezamortyzowanych, na instalację których były zaciągnięte kredyty pozostające do spłaty po roku 2011, w tym także kredyty zaciągnięte w latach 1997-2003 na wyposażenie kurników w ten typ klatek” ;   „relatywnie krótkiego czasu na dostosowanie się do tego wymogu, krótszego o 5 lat w porównaniu do czasu jaki miały państwa członkowskie należące do Unii w 2004 roku ( UE-15 );  „obecnych możliwości finansowych producentów jaj konsumpcyjnych znacznie ograniczonych przez trwający w wielu państwach Wspólnoty kryzys ekonomiczny, który w sposób bezpośredni odbija się na dochodach przez nich uzyskiwanych.”

W świetle tych argumentów oraz braku podstaw prawnych do zakazu obsady konwencjonalnych klatek od 30 listopada 2010 r., Zarząd Izby i Władze Specjalistycznej Sekcji Producentów, Dystrybutorów i Przetwórców Jaj Spożywczych wystosowały w dniu 20 lipca 2010 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marka Sawickiego wniosek o niezwłoczne unieważnienie bezprawnych poleceń Głównego Lekarza Weterynarii, wraz z podaniem uzasadnienia, że brak jest podstaw prawnych do egzekwowania zakazu obsady ferm wyposażonych w konwencjonalne klatki od 30 listopada 2010 r. Wykonanie tych poleceń przez powiatowych lekarzy weterynarii stanowiłoby naruszenie szeregu przepisów z zakresu ochrony swobody gospodarczej i własności prywatnej oraz ochrony konkurencji i konsumentów.

Wydanie decyzji administracyjnych zabraniających obsadę konwencjonalnych klatek od 30 listopada 2010 r. naraziłoby organy inspekcji weterynaryjnej na zaskarżenie tych decyzji w sądach administracyjnych, a nawet na postawienie tym organom zarzutów, że celem tych decyzji jest ograniczenie krajowej produkcji jaj spożywczych i pozbawienie sektora jaj możliwości eksportu.

Zdaniem władz Izby, stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii, przekazane jako polecenie dla poległych mu organów Inspekcji, naraża się na zarzuty naruszenia zasad równej konkurencji na rynku wewnętrznym oraz wspólnotowym, a także na zarzut, że stwarza to warunki do nieuczciwej konkurencji i nieuczciwych praktyk rynkowych.Krajowa Izba spodziewa, że stanowisko to uzyska poparcie Krajowej Rady Izb Rolniczych, Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu.  Organizacje te współpracują z nami i poparły wniosek sektora jaj o przedłużenie użytkowania konwencjonalnych klatek.
Krajowa Rada Drobiarstwa – IG zamieściła na swojej stronie internetowej  bez komentarza  pismo Inspekcji zawierające kwestionowane przez na polecenia  dla powiatowych lekarzy weterynarii.
Można więc przypuszczać,  że organizacja ta akceptuje decyzje Inspekcji Weterynaryjnej w sprawie likwidacji ferm.

POWIĄZANE

Jak poinormowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Amerykanie po dość krót...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w swoim najnowszym komunikacie prognozuje...

Według informacji statystycznych Międzynarodowego Centrum Handlu (ITC) w 2023 ro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę