Na rynku drobiu huśtawka. Tydzień temu małe ubojnie wywindowały ceny skupu brojlerów powyżej 3 złotych za kilogram. Ale nie na długo. Bo gdy tylko po świątecznym handlu hurtownie uzupełniły zapasy popyt wyraźnie przyhamował i ceny skupu spadły. Podobnie jak ceny zbytu gotowych elementów.
Jak szacują eksperci w porównaniu z grudniem w styczniu sprzedaż drobiu zmalała o 15 %. Teraz na wolnym rynku maksymalna cena skupu najczęściej nie przekracza 2 złotych 80 groszy. Ale na zeszłotygodniowe podwyżki zdążyły już zareagować duże zakłady. Tu jednak zmiany zdecydowanie mniejsze. Ceny skupu kurczaków wzrosły od 5 do 10 groszy. To przynajmniej w części powinno zrekompensować hodowcom wzrost cen pasz – tłumaczą w zakładach.
Bo przetwórniom zależy na tym aby właściciele kurników nie zrazili się zupełnie do nowych wstawień.
1. brojlery zł/kg
ceny skupu netto
wolny rynek 2,60 – 2,90
umowy kontraktacyjne 2,50 – 2,66
Po raz kolejny na wolnym rynku ceny skupu brojlerów są teraz nieco wyższe niż w dużych zakładach, ale jak długo – tego nikt nie wie. Bo tu sytuacja potrafi się zmienić z dnia na dzień.
2. indyki zł/kg
ceny skupu netto
indory 4,25 – 4,30
indyczki 4,00 – 4,15
Zdecydowanie stabilnie na rynku indyków. Indory skupowane są najczęściej w cenie od 4 złotych 25 groszy do 4 złotych 30 groszy za kilogram. Indyczki są średnio o 20 groszy tańsze.